reklama

Leško je iný k ženám ako k Rómom

Komentátor SME Marián Leško píše v poznámke na prvej strane:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)
Ani ministerka Tomanová nevidela nič zlé na tom, ak pred sviatkami upraví pracovný čas pre zamestnankyne a zamestnancov rozdielne. To, že dámy mohli odísť z pracoviska o dve hodiny skôr, určite považovala za zvýhodnenie žien. Lenže taký prístup má aj svoje nevyslovené predpoklady.
Predovšetkým ten, že ženy majú doma pred sviatkami viac práce ako muži. Pani ministerka prevzala masovo rozšírený stereotyp, že je úplne normálne, ak sa od žien očakáva vyššie nasadenie v domácnosti. Je zvláštne, ak nadvláde pohľadu, ktorý je prekážkou uplatnenia rodovej rovnosti, podlieha aj šéfka rezortu, ktorý má v opise práce odstraňovať nerovnosť a stereotypy.

Ale Leško používa chybný logický úsudok. Keď poviem, že ženy pred sviatkami doma pracujú viac ako muži ešte nemusí nutne znamenať, že to schvaľujem. Dotácia vo forme voľného času bez straty platu je jednoducho formou, ktorou podporujem menej stresové a uvoľnenejšie prežitie sviatkov ženám. Pri vedomí, že je to len tzv. druhé najlepšie riešenie – lepšie by bolo, keby sa extra práca žien doma nebrala za niečo úplne normálne. Lenže ovplyvňovanie myslenia je beh na dlhé trate, tak prečo prechodne nespraviť istú kompenzáciu? Dotácia ženám môže ten stereotyp podporovať, ale tiež môže byť braná ako kompenzácia do chvíle, kým sa stereotyp neodstráni.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavé je porovnať Leškovu dnešnú kritiku s jeho písaním o Rómoch. Keď jeden z Tomanovej predchodcov Kaník sprísnil sociálne dávky v snahe motivovať nezamestnaných pracovať v roku 2004, Leško volal po osobitnom prístupe pre znevýhodnené skupiny, najmä pre Rómov, keďže oni obzvlášť nemali šancu nájsť si prácu. Celkovo sa vo svojich komentároch staval za pozitívnu diskrimináciu („Keď barón Prášil zapadol po krk do bahna, tak sa sám za vlasy z neho aj vytiahol. Znevýhodnené skupiny sa môžu ťahať za vlasy, koľko chcú, ale bez opatrení v ich prospech sa z ničoho nevytiahnu.“, Návod a la barón Prášil, 19.10.2005, SME), či dokonca zvláštneho ministra („Slovensko potrebuje ministra pre rómske komunity, lebo také komunity máme“, Havária ako trvalý stav, 25.4.2005, SME).

Leškova kritika Kaníkovej (a často celospoločenskej) nediskriminácie v štátnom prístupe k Rómom stála na konštatovaní (predpoklade), že Rómovia si ťažko nachádzajú prácu, a že krátenie dávok ich sotva môže dohnať k práci, naopak, povedie skôr k väčšej chudobe (analogicky, trvanie na rovnako dlhom pracovnom čase pre ženy znamená pre ženy viac stresujúce prežitie sviatkov). To samozrejme neznamená, že návrhom pre mäkší prístup k Rómom musel Leško považovať za normálne, že Rómovia robia menej ako ostatní, či už kvôli diskriminácii zamestnávateľmi, nízkej kvalifikácii či kvôli slabej pracovnej morálke. Akurát navrhoval takouto dotačnou formou kompenzovať nevýhodu Rómov, aspoň do doby, kým sa tie zdroje nezamestnanosti Rómov neoslabia.

PS Pekná je aj stavba hlavného spravodajského článku Jozefa Čavojca. Odborníci Tomanovú nekritizujú, tak si tam SME prepašuje na pomoc (vytvorenie sporu, opodstatnenie článku) hmlistú, navyše logicky chybnú, špekuláciu:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Takéto nariadenie by mohlo spôsobiť v niektorých krajinách zemetrasenie, lebo potvrdzuje stereotyp, že ženy majú na starosť domáce práce a muži sú tí, čo chodia do práce zarábať.

Opravy televízií: K včerajšiemu článku SME o minime opráv v televíziách by som pridal príklady, ako sa dá opraviť rýchlo a lacno a bez strachu o drahocenný priestor – na webovej stránke televízie. Takto to robí americký športový kanál ESPN alebo napríklad aj americké rádio NPR. To nie je návod, ako sa vyhnúť opravám vo vysielaní, ale ako urobiť prvý krok v zodpovednosti k divákom či poslucháčom.

Predpoveď Mesežnikova: K článku „Prečo médiá nezachytili Csákyho nástup v SMK?“ ma Grigorij Mesežnikov upozornil, že pre STV vyslovil predpoveď o Bugárovej bezkonkurenčnej pozícii v SMK zhruba dva týždne pred tým, ako ho citovala STV, teda v čase, keď bol jediným kandidátom na predsedu Bugár. Reportérka Benita Tettingerová však jeho výpoveď ponúkla divákom ako aktuálnu.

Veľká noc 1: Čitateľ Jozef Krupka ma upozornil na chybný titulok agentúrnych správ „Pápež slúžil omšu pri príležitosti Veľkého piatku“ (TASR, SITA)

Krupka mi napísal: "V katolickej cirkvi je Velky piatok jedinym dnom, kedy sa nesluzi omsa - nekona sa totiz obrad premenenia - spravne by to teda mohlo byt "bohosluzba", "obrad", ale rozhodne nie "omsa.""

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS Sme.sk už svoju verziu správy SITA opravil.

Veľká noc 2: Ľubo Tuchscher ma upozornil na problém v popise v správe STV:

Slávnostná veľkonočná omša sa tam konala hneď päť razy. Okrem kresťanov ju celebrovali predstavitelia gréckej, pravoslávnej, arménskej a koptskej cirkvi.

Tuchscher píše: "Autor tohto komentáru si pravdepodobne zamenil výraz kresťan a katolík. Treba si však uvedomiť, že všetci menovaní sú kresťania. Mimochodom, kresťanmi sú aj Protestanti, Kalvíni, Svedkovia Jehovovi..."

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu