SPW: Médiá sa v informovaní o rozpočte nevyznamenali

Autor: Gabriel Šípoš | 13.10.2006 o 19:28 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  2915x

Veľmi rozpačitý dojem zanechali novinári pri pokrývaní vládou schváleného rozpočtu. Spravodajstvo bolo až príliš často zmätočné, nedôsledné a nekritické. Pár postrehov:

Školstvo – samotná vláda tvrdí, že je to v rozpočte jedna z troch priorít, médiá to v pohode posunú ďalej (Pravda: Školstvo a zdravotníctvo dostanú viac , tiež Markíza , STV). Pritom v porovnaní s minulým rokom je rozpočet školstva o 3% vyšší, teda po odrátaní očakávanej inflácie vlastne nezmenený.  Výdavky celkového rozpočtu idú hore o 5%. A HDP o 7,1%. Ako sa to dá nazvať prioritou? V skutočnosti rýchlejšie ako celkové výdavky rozpočtu narastú len tri kapitoly – zdravotníctvo, pôdohospodárstvo, a sociálne veci.

Zabúdanie na vplyv inflácie v porovnávaní výdavkov bolo častým javom. Veľmi skresľujúcou bola aj tabuľka SME v stredu (nie online), že ktoré rezorty si v miliardách najviac polepšili a pohoršili. Ako sa dá porovnávať zisk rezortu zdravotníctva s rozpočtom cez 50 miliárd s obranou s necelými 30 mld, či strata vnútra hospodáriaceho s viac ako 21 mld so životným prostredím, čo nemá ani 4 miliardy?

Bez vysvetlenia nechali novinári aj svoje vety, že rezort pôdohospodárstva dostane budúci rok viac ako minulý rok , pričom zároveň uverejňovali tabuľky porovnávajúcej rozpočty 2006 a 2007, z ktorých jasne vyplývalo zníženie rozpočtu (Pravda, HN ). Tabuľky boli zavádzajúce, keďže, ako mi vysvetlili na ministerstve financií, zhruba 8 mld EÚ fondov sa ešte do kapitol prerozdelí z položky Všeobecnej pokladničnej správy v januári, z toho cez 5 mld práve do pôdohospodárstva.

V STV je po odchode Antona Molnára s ekonomickým spravodajstvom problém, a je to cítiť. Benita Tettingerová a Marek Zgalinovič napríklad k charakteristike rozpočtu uviedli :

Najviac peňazí získali rezorty práce, školstva, zdravotníctva, obrany a dopravy.
....
Vládou nastavený trend postupného znižovania deficitu štátneho rozpočtu sa podľa ekonómov dá dodržať. Vstupu Slovenska do eurozóny v roku 2009 by tak nemalo nič brániť.


Tá prvá veta je pre informovanie občanov je superužitočná – platila aj rok minulý a x rokov predtým. Čo by sa snáď dalo povedať je, že zdravotníctvo sa z 5.najväčšej kapitoly dostalo tento rok na tretie miesto. Veta o eure je samozrejme nepravdivá, dôležité a ťažké bude aj splnenie inflačného kritéria, hovoria analytici . Opačným smerom zas predbiehala udalosti Jana Hambálková z Pravdy:

Štátny rozpočet na budúci rok, ktorý včera schválil kabinet, otvára cestu pre zavedenie eura v roku 2009. Plní totiž jedno z kritérií pre spoločnú európsku menu, výšku schodku vo verejných financiách pod tromi percentami. Problémom pre Slovensko tak zostáva už len inflácia, ktorá je zatiaľ nad povolenou úrovňou.

Nielenže treba rozpočet ešte schváliť v parlamente, ale ho aj dodržať v praxi na budúci rok. Ako keby nedodržiavanie rozpočtov nebola celkom bežná vec, a to nielen u nás...

Na záver ešte krátku správu STV zo včera:

Minister výstavby Marián Janušek je spokojný s rozpočtom pre svoj rezort, ktorý včera schválila vláda. Prioritou bude podľa ministra výstavba menších nájomných, takzvaných štartovacích bytov pre mladé rodiny s deťmi, alebo mladé perspektívne rodiny. Podľa Janušeka chýba na Slovensku približne osemstotisíc bytov.

Ale už sa nedozvieme, že minister má nominálne dokonca nižší rozpočet ako mal rezort minulý rok, a že prečo je teda asi spokojný, navyše keď mu chýba toľko bytov.Ficova nekomunikácia: Monika Žemlová zo SME v sobotu napísala , že

Predseda Smeru Robert Fico si s médiami nikdy nerozumel. Nezlepšilo sa to ani po jeho nástupe do funkcie premiéra. Odvtedy neposkytol ani jeden veľký rozhovor domácim či zahraničným tlačeným médiám, vyhýba sa aj diskusiám v televízii, hoci ho do nich moderátori stále pozývajú.

Ako mi ale napísal Rado Tomek z agentúry Bloomberg, Fico mu poskytoval veľký rozhovor ešte koncom júla, tri týždne po nástupe do funkcie premiéra. A pár dni na to aj pre Reuters. Tlačené médiá teda rozhovor mať mohli, keby ho chceli. „Ani jeden“ veru nebude pravdivý výrok.


Domáca výroba versus domáca spotreba: Ako ma upozornil čitateľ, Jozef Sedlák z Pravdy ľubovolne zamieňa tie dva pojmy v článku „Ľudia opäť vypili menej piva “:

Pivovarníkom na Slovensku sa nedarí prekonať krízu v predaji piva. Ani teplý a slnečný september nepomohol zvýšiť odbyt, ten, naopak, prekvapujúco padol dole. V porovnaní s minulým rokom sa predalo v prvom poprázdninovom mesiaci tohto roku o 15 percent piva menej.
... Ešte v roku 2002 sa na Slovensku vyrobilo 4,850 milióna hektolitrov piva. Vlani to však bolo už len 3,963 milióna hektolitrov piva. Za prudkým poklesom spotreby nebude náhla zmena spotrebiteľských návykov...


Ľudia pijú menej sa nerovná domáci výrobcovia predali menej..

PS Dovoz zahraničného piva by mohol tvoriť cez 10% trhu, takže celkový smer článku by zhodou okolností nemusel byť chybný. Otázny je ešte vývoz piva do zahraničia.

Sľuby vs plnenie po 100 dňoch: Veľmi pekný prehľad pripravila dnešná Pravda, po kapitolách .


Euromyšlienka týždňa: Dag Daniš, komentár Pravdy, tento utorok

Postavenie Ficovej strany v zahraničí nie je až také zúfalé, ako sa vykresľuje. Ficovi poslanci presvedčili časť európskych socialistov, že izolácia Smeru nie je v ich záujme. A že by zbytočne posilnila maďarských nacionalistov.
Robert Fico pred týždňom eurosocialistom navrhol kompromis: namiesto pozastavenia členstva Smeru by prišla iba „podmienka"...
PS Z dnešného spravodajstva Pravdy, článok „Európski socialisti potrestali Smer “:
Smer má historické prvenstvo. Stal sa vôbec prvým, komu Strana európskych socialistov u seba pozastavila členstvo...Proti pozastaveniu členstva boli iba českí a slovenskí účastníci debaty.

Titulok dňa:Anonymných vkladov je viac ako 1,5 miliardy ,“ hlási SME:
Banky evidujú ešte viac ako 1,5 miliardy korún takmer na 770-tisíc anonymných vkladoch...
od Michala Lehutu, vďaka.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

OĽaNO nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej

Ministerka má podporu SaS aj Sme rodina.

Pokrytec pod lampou

Nikomu nepríde divné, že Hríb ako novinár vo svojej krčme dovolí politikom veci, ktoré nedovolí bežným ľuďom?


Už ste čítali?