SPW: Kto je zatiaľ najhorší komentátor vládnej krízy?

Autor: Gabriel Šípoš | 8.2.2006 o 18:05 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  3457x

Mojim kandidátom je Dag Daniš z denníka Pravda. Veď si prečítajte túto sériu:

SDKÚ sa zrazila s KDH: Bude ďalšia koaličná bitka, 4.2.05 (pred ultimátom KDH)

Je možné, že táto kríza nebude až taká vážna, ako tá spred štyroch rokov, keď odchodom z vlády hrozila Bugárova SMK. V každom prípade však KDH aspoň napne svaly - a pohrozí pádom vlády. Keď už nie pre princípy, tak kvôli voličom... Premiér bude, ako sme už zvyknutí, naťahovať čas. A robiť drobné ústupky. Aby neriskoval, že do volieb bude vstupovať kolenačky.
...
Predseda vlády je dnes v zložitej situácii. Či chce, alebo nie, je nútený vstúpiť na veľmi tenký ľad. Na jednej strane potrebuje konfrontáciu s KDH - aby vyhral zápas o liberálneho voliča (a lídra pravice). Na druhej strane, SDKÚ sa spormi s KDH vystavuje riziku izolácie.

Spor bez svedomia, 6.2. (po ultimáte, pred rozhodnutím SDKÚ)

V tomto zápase ťahá za dlhší koniec Hrušovský. Premiéra by krach vlády pred voľbami oslabil. Hrušovského nie. Prezídium SDKÚ dnes bude vymýšľať nemožné: ako si zachovať tvár, a zároveň ustúpiť kresťanským demokratom, aby udržala jednotu koalície. Je pravdepodobné, že SDKÚ problém iba odsunie. Zmluva prejde cez vládu...

Koalícia skončila, 7.2. (po rozhodnutí SDKÚ)

Premiér dnes zrejme vyzve kresťanských demokratov, aby z vlády neodchádzali (potrebuje sa zbaviť čierneho Petra). Vzápätí ich požiada, aby aj v prípade odchodu "vystupovali zodpovedne" a tolerovali menšinovú vládu. Podporu pre svoju hru - nech už bude akákoľvek - si zrejme dohodne aj s Vladimírom Mečiarom.... Priebeh sporu potvrdzuje, že SDKÚ bola na zrážku pripravená lepšie ako KDH. Tím predsedu vlády musel mať "vypočítanú" aj reakciu KDH, aj svoju odpoveď... Ak premiér neustúpil požiadavke KDH (požiadavke opretej o vládny program), tak zrejme len preto, že si stihol v hlbokom predstihu dostatočne kvalitne pripraviť terén.

Vlk hladný, ovca mŕtva, dnes (po predbežnom súhlase strán s predčasnými voľbami)

...otáznou vecou je, kto vlastne na politickej kríze zarobí a kto stratí... Najpravdepodobnejšie je však to, že kríza poškodí aj KDH, aj SDKÚ. Obe strany totiž precenili "príťažlivosť" a "silu" pôvodnej témy ...Ľudia registrujú len to, že vládne strany sa navzájom ničia na téme, ktorá je teraz pre málokoho kľúčová a mobilizačná. KDH a SDKÚ si možno udržia svojich voličov. Ale strácajú schopnosť osloviť v kampani nových.

Na druhej strane je mi dosť sympatické, že Daniš sa nebojí ponúkať jasné predpovede, takú odvahu by mohlo nájsť viac našich komentátorov. S vedomím, že im urobíme odpočet.


Spochybnená privatizácia letísk?: Ivanovia Štulajter a Kahanec zo SME ponúkajú analýzu, ktorá sa zameriava na úskalia oficiálneho hodnotenia ponúk pri privatizácii letísk. Čitateľ ma upozornil na viacero otáznikov v analýze. Hlavný článok približuje záhadnú zmenu hodnotenia podnikateľského plánu ponuky TwoOne takýmto úvodom:

Poradca pri privatizácii letísk Meinl Bank upravil hodnotenie podnikateľských plánov v prospech konzorcia TwoOne... Podstata zmien spočíva v tom, že konzorcium TwoOne dostalo viac bodov za splnenie jednotlivých kritérií, zatiaľ čo konzorciám Abertis a ISAP body znížili. Výsledkom je, že bodový rozdiel medzi TwoOne a Abertisom vzrástol desaťnásobne v prospech viedenského letiska Schwechat.

To 10násobné zvýšenie náskoku je taký emocionálny zvrat...z 0,25 bodu na 2,5 pri maxime 100 bodov. Napísať radšej vecne, že prišlo k zvýšeniu náskoku o 2,25 bodu asi také príťažlivé nie je, však.
Ale k podstate: záhadné zmeny si zaslúžia pátranie, ale nech je náskok taký či onaký, stále vychádza najlepšie TwoOne. A keďže šlo len o víťaza, mal by byť aj ten dnešný stále najlepší podľa pôvodného hodnotenia. Ak mierime k tomu, že hodnotenie bolo umelo dotvorené, je ťažké pochopiť, prečo teda poradie nezmenilo. Keď už, tak umocňuje správnosť komisie koalície robiť ešte jedno kolo.

Druhé zaujímavé tvrdenie analýzy je:

Zo zverejneného oficiálneho bodového hodnotenia ponúk vyplýva, že pre víťaznú pozíciu TwoOne bolo rozhodujúce, či konzorciu ISAP uznajú plnú cenovú ponuku za bratislavské letisko 8 miliárd korún. V takom prípade by sa TwoOne dostalo na tretie miesto, ISAP na druhé a prvú priečku by obsadil Abertis. Ak by sa aj v tomto prípade konala užšia súťaž, v boji o letiská by licitovali Abertis a ISAP.

Napriek podrobnej tabuľke k článku autori neobjasnili metodiku výpočtu. Čitateľ si tak nevie overiť tvrdenie, že uznanie vyššej sumy pre ISAP by dokonca prehodilo poradie ostatných uchádzačov (teda nie len že ISAP niekoho preskočí, ako by to diktovala logika). Čo mám z tabuľky keď neviem ten vzorec?


V Pravde padla pokuta: Novinár Pravdy Miroslav Vajs, ktorý, ako som upozornil, preložil zahraničný článok a podpísal sa pod neho svojou skratkou a pôvodný zdroj uviedol len pri jednom citáte v článku, dostal od vedenia pokutu. Juraj Porubský, vedúci sekcie Ekonomika, ktorý za Vajsovu sekciu o vede zodpovedá, mi odpísal:

Problem sme riesili v sulade s internymi pravidlami redakcie, autor dostal pokutu...opravu zverejnovat nebudeme, kedze neslo o autorsky material, nebol podpisany celym menom. Hlavna zmena je v tom, ze sme sa dohodli, ako zdrojovat tieto materialy, aby citatelia jasne pochopili, odkial pochadza zdroj informacii a aby sa podobne situacie uz nezopakovali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Píše Ivan Mikloš

Zúfalo potrebujeme úspešnú vládu. Zatiaľ to tak nevyzerá (píše Ivan Mikloš)

Reformy potrebujú politickú váhu.


Už ste čítali?