SPW: Je 18 zamrznutých bezdomovcov v Bratislave mýtus?

Autor: Gabriel Šípoš | 21.1.2006 o 18:04 | Karma článku: 11,54 | Prečítané:  4315x

Je to fáma, novinárska kačica, píše Radovan Krčmárik z denníka Pravda. Pri overovaní tohto široko opakovaného čísla prišiel k ani nie polovičnému číslu. V svojom článku urobil výbornú robotu - overoval podstatu štatistiky javu, ktorý sa ľahko meria len na prvý pohľad.

Sedemnásť, osemnásť alebo dokonca dvadsať. Až toľkým bezdomovcom mala zobrať život krutá zima v uliciach mesta. Informácia, ktorá sa často objavovala vo viacerých novinách, televíziách i v zahraničných médiách, je však falošná. Ako Pravda zistila, na následky podchladenia v skutočnosti v Bratislave zomrelo asi päť až osem ľudí bez domova.
"Od nás táto informácia nevyšla, žiadnu takú štatistiku ani nevedieme," uviedla k číslu hovorkyňa bratislavskej polície Silvia Miháliková, ktorá vyjadrila prekvapenie nad tým, že sa šírenie tejto správy pripisovalo práve jej.
Hovorca Mestskej polície v Bratislave Peter Pleva vysoký počet úmrtí týchto ľudí spochybňoval už od chvíle, keď ho prvý raz zverejnili. "Je to prehnané," vyhlásil s tým, že mestskí policajti toto číslo odhadujú na sedem, maximálne deväť obetí
...
Premrštené číslo si už osvojili aj rôzne občianske združenia a argumentujú ním aj iniciátori petičnej akcie za riešenie problému bezdomovectva v hlavnom meste.

Krčmárik ďalej pátral u zdravotníkov, či v pohrebníctve, ktoré bezdomovcov pochováva. Kľúčovým je fakt, že podchladenie nemusí byť (hlavnou) príčinou smrti, tou sú aj nesúvisiace choroby či zranenia. Počítať úmrtia bezdomovcov následkom zimy tak či tak nie je teda ľahké.

Krčmárik špekuluje, ako asi vysoké číslo prišlo na svet:

...skreslená informácia o počte zmrznutých bezdomovcov má svoj pôvod v správe, ktorú vydalo Staré Mesto. To totiž v minulom roku pochovalo na vlastné náklady 21 občanov, z toho 17 bezdomovcov. Išlo však o úmrtia za celý uplynulý rok, ktoré sa netýkali iba zimy.

Pri preverovaní sa mi tá posledná domnienka však zdá nepresvedčivá. Staré Mesto vydalo tú správu 23.12., no 11 dní predtým už TASR vydala správu o 16 zamrznutých bezdomovcoch:

Ďalší dvaja bezdomovci zamrzli v noci na pondelok v uliciach Bratislavy. Podľa policajných zdrojov ich túto zimu v hlavnom meste zomrelo na podchladenie už 16.

A teda sme späť pri policajných zdrojoch, ktoré však tvrdia, že majú ďaleko menšie čísla, a že ide o hrubé odhady...

Dúfam, že sa do prípadného ďalšieho overovania pustia aj ostatní novinári, ktorí tie čísla šírili, možno sa dostaneme ešte k lepšiemu odhadu. V Krčmárikovom článku napríklad chýbajú názory a skúsenosti aktivistov, čo je škoda. Ale už teraz to vyzerá na pekný príklad, ako sa emocionálne silné čísla, na prvý pohľad pre nezainteresovaných pravdepodobné, no metodologicky náročne konštruované, môžu stať mýtom a šíriť ledabolo bez overovania.

PS To samozrejme nespochybňuje oprávnenosť našej pomoci bezdomovcom. Lenže pri skreslených číslach bude aj naša pomoc zle adresovaná a naše rozhodnutia chybné.


Milý, vtipný text šéfredaktora: Pravda dnes uverejňuje v rubrike recenzií kníh aj recenziu na knihu, ktorú vydalo vydavateľstvo Perex, v ktorom vychádza aj samotný denník Pravda. Hoci v texte je Perex spomenutý, nie je čitateľovi pripomenuté, že je to vydavateľ novín, v ktorých sa recenzia publikuje, teda článok je v konflikte záujmov: vydavateľ novín má záujem o kvalifikovanú recenziu, vydavateľ knihy má záujem na jej predaji. Bez upozornenia môže byť čitateľ uvedený do omylu, že ide o bežnú recenziu ako inokedy. Inak, zhodou okolností je kniha vyhlásená externým recenzentom za vydarenú, peknú a múdru. Pochvala sa ušla aj autorovi úvodu, šéfredaktorovi Pravdy:

Úvod napísal Petr Šabata. Je milý, vtipný, fulghumovsky ladený a jednoduchý. Ale jednoduchý len navonok.

Hriech takéto niečo nepublikovať v samotnej Pravde, však.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?