reklama

Pravda si zo svojich čitateľov robí dobrý deň

Denníku od volieb dominuje  kritika vlády za každú cenu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (243)
Tisíce čitateľov sú bez vecných informácií a Pravda ešte pritvrdí.
Tisíce čitateľov sú bez vecných informácií a Pravda ešte pritvrdí. (zdroj: pravda.sk)

Tisíce absolventov sú bez práce a Mihál ešte pritvrdí,“ znel hlavný titulok včerajšej Pravdy od Radovana Krčmárika a Jaroslava Vígha. Autori v článku vysvetľujú ich chápanie situácie:

Absolventi slovenských škôl majú ťažkosti uplatniť sa na trhu práce... Doterajšie opatrenia na podporu ich zamestnanosti veľmi nepomohli. Problém zatiaľ nerieši ani nová vláda. Minister práce Jozef Mihál (SaS) plánuje dokonca zrušiť jedno z opatrení, ktorým bývalá vláda chcela pomôcť mladým ľuďom bez zamestnania. Hoci v júli bolo z 375-tisíc nezamestnaných až 58-tisíc mladších ako 24 rokov, ministerstvo sa chystá skoncovať s tzv. príspevkom na podporu zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce.

Dôvod, prečo tento príspevok ministerstvo práce z novely zákona o službách zamestnanosti vypustilo, je jednoduchý - zamestnávatelia oň vôbec neprejavili záujem. "Od jeho zavedenia v roku 2008 sme nezaznamenali ani jednu žiadosť o tento príspevok," informovala hovorkyňa rezortu Andrea Devánová... Jediným opatrením na podporu zamestnanosti mladších ročníkov tak zostáva tzv. absolventská prax. ... Na rozdiel od prvého príspevku mala táto forma pomoci väčší úspech. V júli bolo na absolventskej praxi vyše sedemtisíc nezamestnaných. Mihál sa toto opatrenie rozhodol zachovať a dokonca o rok predĺžiť, keďže malo platiť len do konca roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže minister opatrenie, čo vôbec nefungovalo, ide (dokonca!!) zrušiť a to, čo fungovalo, ide predĺžiť. A čo napíše Pravda? Že Mihál voči nešťastným absolventom pritvrdí... Skvelý príspevok do verejnej diskusie ako hlavný materiál dňa.

Tento prístup denníka v posledných mesiacoch nie je ojedinelý. Ľavicový denník pochopiteľne kritizuje, ak dopady krokov vlády znižujú solidaritu či zasahujú nízkopríjmové skupiny. Lenže keď Mihál navrhuje solidaritu posilniť zvýšením úrovne minimálneho dôchodku, hlavná novinárka na sociálne veci (rýchlo preškolená z prílohy denníka o Bratislave) napíše, že je to zlé a minister v systéme oslabuje poctivú zásluhovosť a len vytvára chaos. Lebo veď kritika proste musí byť.

Redaktori Pravdy podobne ako iní žurnalisti veľmi dobre vedia, aké ťažké bolo doteraz za hociktorej vlády - napriek infozákonu - vydolovať zmluvy o štátnych zákazkách, a aké veľké peniaze štátu ušli pri neskorom odhalení pochybne formulovaných a podpísaných kontraktov. Keď to ide ministerka spravodlivosti konečne zmeniť, Pravda to prejde mlčaním a po týždni akurát čitateľom vyberie agentúrnu správu „Veľa obcí bude mať problém zverejniť zmluvy na webe.“

Článok dáva priestor len združeniu starostov ZMOSu, teda ľuďom, ktorých kroky by mala legislatíva práve kontrolovať a ich korupciu limitovať. Navyše, podľa aktuálneho návrhu ministerstva ani neexistuje povinnosť dať zmluvu na web, lebo výslovne upravuje aj možnosť zverejniť zmluvy v obchodnom vestníku, ak obce webstránky nemajú:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

(2) Ak povinná osoba nemá webové sídlo alebo ak ktorýkoľvek účastník zmluvy uzavretej podľa odseku 1 zverejní zmluvu v Obchodnom vestníku, zmluva nadobúda účinnosť deň nasledujúci po dni jej zverejnenia v Obchodnom vestníku.

Kritiku pre kritiku občas vidno aj vo vyjadreniach ľavicových odborníkov, ktorých si Pravda vyberá do spravodajstva. Sociologička Zuzana Kusá je známa zástankyňa väčšej úlohy štátu pri pomoci slabým a chudobným, vyššej „sociálnej regulácie“ firiem, lepšej ochrany zamestnancov. Podporovala napríklad Ficovu novelu zákonníka práca, ktorý s deklarovaným cieľom ochrániť zamestnancov zvyšoval náklady na ich zamestnávanie (vyššie odstupné, platenie odborárov, obmedzenie reťazenia dohôd):

22.3., 2007, Rozličný kalendár na Slovensku, Zuzana Kusá (komentár), Žurnál

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Harmonizácia je kľúčovým slovom dôvodovej správy nového Zákonníka práce. Napriek tomu vyvoláva rozladenie...Podnikatelia sú ako obyčajne výreční. Okrem analytikov za nich hovoria zamestnanci a živnostníci. Ako živé štíty dojemne prosia vládu, aby im neškodila zvýšenou ochranou. Je to jedna z najbizarnejších obyčají, hneď po stredovekom obrade vyžadujúcom od poddaného, aby bozkal pred bičovaním pánov bič.
... Dnes už nebojujeme o pokrok, ale o udržateľnosť dobrých vecí. Sociálne práva a možnosť spolurozhodovať o svojom životnom čase je dobrá vec... ak sa podarí nový zákonník schváliť, bude to investícia do udržania sociálnych práv. Lénnym pánom odoberie časť pokory a úslužnosti ich zamestnancov. Je šanca, že vylepšenie minimálneho štandardu ochrany práce pomôže zharmonizovať na Slovensku kalendár.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď nový minister práce ide teraz zvýšiť náklady, ale aj ochranu dohodárov (platenie odvodov), sociologička zrazu v Pravde lamentuje, že zamestnávatelia možno aj budú prepúšťať:

Táto zmena by mohla ohroziť fungovanie podnikov a inštitúcií, ktoré využívali dohodárov na šetrenie organizačných rozpočtov. Napríklad dvaja dohodoví vysokoškolskí pedagógovia sú niekoľkonásobne lacnejší ako jeden plnoúväzkový pedagóg. Zvlášť zle to dopadne na organizácie napojené na verejný rozpočet, ktoré nemajú rezervy na zvyšovanie ceny práce.

Tak keď už, tak konzistentne beriem do úvahy obe strany mince a vyhodnotím či prevažujú pozitívne alebo negatívne aspekty, nie?

Dnes zase Ingrid Drozdíková v Pravde píše o odporúčaní mojich kolegov z INEKO zvážiť privatizáciu verejnoprávnych médií a prípadne ich nahradiť grantovým systémom. Priestor na komentár nik z INEKO nedostal, zato ich návrh komentovali štyri osoby - a všetky z existencie verejnoprávnych médií finančne žijú či žili. Návrh ekonómov komentovali do jedného, aké prekvapenie, kriticky. Ani slovo v článku nie je o tom, ako dobre či zle nám verejnoprávne médiá slúžia už 20 rokov, čo za tie naše peniaze prinášajú. Len samotná Pravda mala (za predchádzajúceho vedenia) od roku 2006 desiatky článkov o politických tlakoch, slabej sledovanosti a zlom hospodárení, najmä v STV. Pre dnešnú Pravdu je to ale zjavne úplne nepodstatný kontext, na čo čitateľov zaťažovať, však.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu