reklama

BBC, Financial Times a CNN: u nás najcitovanejšie zahraničné médiá

Hoci u nás silné ľavicové médium neexistuje, naši novinári rovnako citujú pravicové aj ľavicové zahraničné médiá

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - timo w2s)

Zuzana Dančíková, stážistka SPW (Masarykova univerzita, Brno), Gabriel Šípoš

Ktoré zahraničné médiá sú u nás najcitovanejšie? Sú najkvalitnejšie zahraničné médiá dominantné v citáciách aj u nás, alebo ich naši novinári zanedbávajú? Médiá z ktorých krajín majú najväčší ohlas u nás? Navyše, nie sú preferované skôr zahraničné pravicovo zamerané denníky či televízie vzhľadom na neexistenciu silného domáceho ľavicového média? To sú otázky, na ktoré chceme v našej analýze hľadať odpovede.

Podľa databázy slovenských médií Newton media sme spočítali ako často boli za posledných 12 mesiacov citované najvýznamnejšie svetové denníky, týždenníky a televízie (zahraničný rozhlas a internet je u nás citovaný minimálne, navyše sa nemôžu pochváliť, aspoň zatiaľ, veľkou produkciou objavného spravodajstva) v serióznych slovenských médiách, tlačených, elektronických aj internetových.

TOP 10: svetová anglosaská kvalita a české médiá
Na vrchole rebríčka sa s prehľadom umiestnila britská BBC, všeobecne považovaná za jedno z najkvalitnejších svetových médií. Podobne to platí pre v poradí druhý, britský denník Financial Times. Tretím najčastejším zdrojom slovenských médií je americká spravodajská televízia CNN. Aj ďalšie dve miesta obsadili americké médiá: denníky New York Times a Wall Street Journal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z desiatich najcitovanejších zahraničných médií u nás sú štyri britské, tri americké, dve české a jedno nemecké médium. Kým citovanosť českých denníkov vysvetľuje politická, kultúrna aj jazyková blízkosť, dominanciu anglosaských médií môže vysvetľovať ich nadvláda v svetovom mediálnom priestore, ako aj fakt, že tvoria kvalitatívne svetovú špičku.

Pokiaľ ide o ideologickú vyhranenosť, v objeme citácií je top 10 zhruba rovnomerne rozdelená na tri tretiny: ľavica, stred a pravica. Aspoň podľa nášho členenia, hoci tieto tábory majú sčasti iný význam v USA a v Británii ako u nás. Niekto by možno dával BBC či Spiegel viac doľava, a naopak v istých aspektoch CNN do stredu či doprava. V každom prípade sotva sa dá z top 10 rebríčka odvodzovať, že naše médiá uprednostňujú pravicové zdroje pre svoje články a reportáže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Orientácia nehrá rolu
Pozreli sme sa tiež na u nás najcitovanejšie denníky z vybraných veľkých, ako aj susedských krajín. Jednoznačný trend politickej orientácie zdrojov sme nenašli, čo naznačuje, že pre slovenské médiá politická orientácia nie je prvoradá. Napríklad naši novinári citujú viac pravicové médiá z Británie, Česka a Rakúska, naopak skôr ľavicové médiá z USA, Talianska, Španielska, Poľska či Maďarska, a zhruba rovnako obe orientácie z Francúzska a Nemecka (ak okrem denníkov zarátame aj Spiegel).

Ďaleko významnejším faktorom sa zdá byť kvalita a domáca čítanosť citovaných médií bez ohľadu na orientáciu. Naši novinári si teda najčastejšie vyberajú ako zdroje názorov či informácií médiá, ktoré patria vo veľkých krajinách k tomu najlepšiemu a často sú aj spomedzi serióznych médií jedny z najčítanejších.

Samozrejme, tieto čísla sú len základným pohľadom na citovanosť zahraničných médií. Stálo by za to skúmať, ktoré témy a aký pohľad na ne preberajú naši žurnalisti. Prípadne sa zamerať na jednu veľkú tému (napr. vojna v Iraku) a skúmať citovanosť aj obsah preberaných informácií. Naša prvotná analýza však zatiaľ nenaznačuje, že by naše médiá boli vo výbere zahraničných zdrojov zaujaté či už voči kvalite, alebo nepravicovým zahraničným médiám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama



Čo SaS sľubuje k dôchodkom: Novinári neinformujú presne, aké majú návrhy SaS dopady na dôchodcov, resp. udržateľnosť verejných financií. V stredu Ján Čavojec zo SME napísal:

Mimoparlamentná SaS neuvažuje o zmene spôsobu valorizácie ani o iných reštrikciách ľudí v dôchodkovom veku. „Navrhuje opatrenia, ktoré by mali naštartovať ekonomický rast a tým automaticky i vyšší nárast dôchodkov,“ povedal podpredseda strany Jozef Mihál.

Rita Fleischmanová v STV v pondelok povedala:

Vek odchodu do dôchodku by sa mal výrazne predĺžiť alebo by sa malo spomaliť zvyšovanie dôchodkov. Vyplýva to z prepočtov Inštitútu INEKO a Podnikateľskej aliancie Slovenska. Nezmenený penzijný systém môže podľa nich ohroziť stabilitu verejných financií. Politické strany však zatiaľ takéto nepopulárne opatrenia nepripúšťajú.

…S názorom inštitútu INEKO a Podnikateľskou alianciou Slovenska sa nezhoduje predseda Ĺudovej strany HZDS…Rovnaký postoj má aj KDH a mimoparlamentná SaS.

Ján FIGEĽ, predseda KDH
--------------------
Zatiaľ si myslím, že dnešný stav vyhovuje.

Jozef MIHÁL, podpredseda SaS
--------------------
Podľa názoru strany Sloboda a solidarita je najbližších niekoľko rokov určite táto hranica dôchodkového veku ešte stále udržateľná. Treba sa ale zamyslieť nad v dlhodobej perspektíve, nad zmenami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novinári by z programu SaS mali vedieť, že dôchodcov sa týka aj zavedenie odvodového bonusu (OB), upozornil ma kolega z INEKO Peter Goliaš. Ako vysvetľuje Richard Sulík na svojej stránke:

Dôchodkový vek je dnes 62 rokov a počas 8 rokov od zavedenia OB stúpne na 65 rokov pre mužov a ženy, bez ohľadu na počet detí.

Ako mi Sulík dnes napísal, „Ano, ale to sa tyka len dochodkoveho veku pre vypocet vyrovnavacej davky. Inak je dochodkovy vek bezpredmetny v systeme OB. Pokial by sa OB nezaviedol, bude nutne dochodkovy vek zvysit minimalne na 65 rokov.” Akurát že tá vyrovnávacia dávka by sa týkala väčšiny súčasných voličov, konkrétne tých, čo už zarábajú a najviac by sa dotkla ľudí na sklonku kariéry.

Prečo v SaS nehovoria do médií o dôchodkoch otvorene a naopak prečo sa nepochvália starostlivosťou o dlhodobé verejné financie je už druhá vec. Mihál v tohtotýždňovej ankete pre HN zopakoval:

*Vek odchodu do dôchodku predlžovať nebudeme. Chceme to riešiť z opačnej strany Urobiť opatrenia, aby mladí ľudia mali viac detí a aby nebol finančný problém problémom.

PS Tiež stojí za povšimnutie, ako STV o probléme informovala. Reportérka Fleischmanová neoslovila INEKO, len informovala o ich odporúčaniach zvýšiť vek do dôchodku a hneď oslovila politické strany a ministerstvo, ktoré to zamietli. Žiadne vysvetlenie, čo spraví demografia s financovaním dôchodkov pri súčasnom nastavení, žiadna informácia o tom, že dôchodky už teraz vyplácame na dlh. Pre porovnanie, v ten istý deň dokázal Pavol Kirinovič z TA3 urobiť slušnú reportáž so všetkými týmito aspektami pre pochopenie diváka.

PPS SPW je projektom INEKO.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu