reklama

Dve štatistiky, ktoré médiá neprávom používajú voči vláde

Deficit verejných financií nie je za Fica rekordný, podobne ako nedôvera voči súdom za Harabina

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)
Obrázok blogu
(zdroj: ilustr. obr. flickr- Alpha Auer, aka. Elif Ayiter)

Kritizovať vládu za nezodpovednú rozpočtovú politiku či zhoršenie stavu v súdnictve je košér, ale v niekoľkých prípadoch sa objavujú ako podporné argumenty dve nekorektné čísla.

Najprv k deficitu:

.týždeň, Peter Schutz, súčasné číslo

Dramatické svedectvo, ako vláda gazdovala v roku 2009, dotvárajú dva údaje. Historicky rekordný deficit prekonal aj posledné revidované očakávanie...

Hospodárske noviny, Ficova vláda zlomila ten najhorší rekord, Ján Kováč

Vláda Roberta Fica si v krízovom roku 2009 pripísala dve neslávne prvenstvá. Najskôr zvýšila výdavky verejnej správy o vyše desať percent, čo je viac, ako ktorákoľvek iná krajina Európskej únie. Následkom toho "vyrobila“ najvyšší deficit v dejinách Slovenska, vyše štyroch miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


TREND, Martin Jaroš a ČTK (reč je o štátnom rozpočte, v článkoch vyššie o celkových verejných financiách)

Na volebný rok 2010 vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) naplánovala rozpočet s rekordným schodkom 3,75 miliardy eur.

Novinári berú ako rekord najvyššie nominálne číslo deficitu. Porovnanie nominálov ale nemá veľký praktický význam. Prečo potom tiež nenapíšu, že minulý rok boli historicky najvyššie priemerné platy v SR? Rekordné dôchodky? A že tento rok budú padať ďalšie rekordy vo výške príjmov? Deficity je vhodné porovnávať k sile ekonomiky, k HDP. Z pohľadu finančnej stability a schopnosti splácať je dobré volať deficit rekordne vysoký vtedy, keď je aj najvyššie riziko problémov. Náš minuloročný deficit 6,8% bol historicky nadpriemerne vysoký, to platí, ale nie rekordný. A rovnako nie je rekordný plán na budúci rok. V rokoch 1993, 2000 a 2002 bol deficit vyšší – 7,2%, , 12,3%, resp. 8,2% HDP. Viac ako emocionálne hrať na „rekordnú“ nominálnu výšku je podstatné riešiť, že rastie dlh štrukturálny (očistený o ekonomický cyklus) a že u politikov nevidno návrhy na jeho znižovanie.

Pri súdnictve sa zase šermuje nízkou mierou dôvery, či už to robia novinári alebo citovaní experti:

Pravda, Ľuboš Kostelanský, Justíciu zahalil tieň Štefana Harabina

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vláda Roberta Fica urobila v porovnaní s vládou Mikuláša Dzurindu najväčší krok späť v oblasti justície. Éra ministra za HZDS Štefana Harabina nepriniesla ľuďom to, čo od súdov očakávali.... Vlaňajší prieskum Európskej komisie ukázal, že súdnictvu dôveruje iba 30 percent Slovákov. Priemer EÚ je 48 percent.

aktuálne.sk, Iniciatíva Za otvorenú justíciu chce ozdraviť súdnictvo, Jakub Filo

Signatári upozorňujú, že dôveryhodnosť súdnictva medzi občanmi klesla na historické minimum. "Súdnictvo je vo fáze, keď dôvera je nižšia ako 30 percent," vyhlásila Javorčíková.

Áno, minulý rok bolo nameraných 29%. Ale ako ukázala analýza k tomu Eurobarometru, tá nízka dôvera k súdnictvu tu bola už za Lipšica. Vôbec žiadnu zmenu v dôvere pri prechode z Lipšica na Žitňanskú a na Harabina ten prieskum (napodiv) neukazuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kritiku v médiách potrebujeme, ale s korektnými argumentami.


Titulok dňa:Kyjev dal Krym priľahko,“ znie včerajší titulok k SME článku, v ktorom Mirek Tóda neutrálne vysvetľuje kontext prenájmu krymskej námornej základne Rusku. Prečo teda titulok automaticky súhlasí s názorom opozície? Nikde v článku nie je rozobraté, či cena bola primeraná alebo nie.

Titulok dňa 2:SNS a SDKÚ sú v Bratislave rovnako silné,“ hlásalo v piatok SME. Pritom šlo len o to, že:

Obrázok blogu

... prekvapivejšia je podpora SNS v Bratislavskom kraji, kde žije zhruba 11 percent slovenských voličov. Až 22 percent zo sympatizantov SNS pochádza práve z tohto kraja. Je to teda rovnako ako v prípade SDKÚ, ktorá má tradične najsilnejšie zázemie v hlavnom meste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže ale SDKÚ je celkovo v národných preferenciách 1,5 až 2krát silnejšia ako SNS, rovnako bude silnejšia aj v Bratislave. V SME si zrejme mizerný titulok uvedomili, lebo online už článok premenovali na „Bratislava je aj baštou SNS, nielen SDKÚ.“


Družba TA3 a Martinákovej pokračuje?: TA3 sa s političkou Zuzanou Martinákovou mali dlhodobo podozrivo zadobre (pozri moje porovnania v roku 2008). Čitateľ ma upozornil, že tomu nemusí byť koniec. Reportérka Jana Pišteková v minulotýždňovom 1,5 minúty dlhom príspevku dala priestor len predstaviteľom Martinákovej strany. Pritom šlo o tvrdý útok na SDKÚ a jej programové ciele, no o názor z druhej strany spravodajská televízia záujem nemala.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu