Najhoršie mestské noviny? Mesačník Tvrdošín boduje

Autor: Gabriel Šípoš | 1.12.2009 o 15:34 | (upravené 2.12.2009 o 21:50) Karma článku: 13,22 | Prečítané:  16542x

Zneužívanie mestami vydávaných tlačovín na vlastnú propagandu starostov je starý a často opakovaný problém. Väčšinou ide o ignorovanie opozičných či kritických názorov, či pochlebovanie vedeniu mesta. Mesačník Tvrdošín však ide ešte ďalej - rovno agituje aj pri voľbách.

Šaško mediálnym magnátom.Šaško mediálnym magnátom.tvrdosin.sk

Už pred dvomi rokmi, keď robili kolegovia v Transparency prehľad nekvality 30 slovenských radničných periodík, boli mestské noviny Tvrdošín hodnotené ako jedno z dvoch médií s najvyšším podielom obsahu venovanom práve vedeniu mesta. To je reprezentované primátorom Ivanom Šaškom, inak aj poslancom Národnej rady za SNS, a tiež poslancom Žilinského kraja.

Šašku je v mestským novinách Tvrdošín ťažko prehliadnuť.  V takmer každom čísle mesačníka s podtitulom „noviny občanov okresného mesta Tvrdošín“ je rozhovor s ním, či prepis jeho prejavu, najlepšie oboje. Primátor sa rád fotí, v najnovšom 8-stranovom čísle ho majú čitatelia možnosť vidieť 6krát, z toho dvakrát na prvej strane. Mimochodom, zo všetkých tohtoročných vydaní periodika chýbala primátorova fotka na prvej strane len raz.

Meno primátora sa skloňuje v pozitívnych pádoch opakovane. V aktuálnom čísle 17krát. Šlo o číslo, ktoré vyšlo tesne pred župnými voľbami, kde opäť kandidoval aj Šaško. Ako už upozornili SME či Rádio Slovensko, noviny sa v kampani aktívne angažovali. Troch kandidátov SNS, vrátane Šaška, odporúčali rovno pod hlavičkou mestských novín. S textom „Vážení voliči, veríme vo vašu múdrosť i váš záujem o rozvoj nášho mesta a regiónu. Veríme, že prídete ku volebným urnám a že si zvolíte týchto našich kandidátov.“

Na 3.strane majú noviny anketu ľudí, že koho budú voliť zo 17 možných kandidátov. Žiadne prekvapenie, ako anketa dopadla - traja z troch oslovených boli za primátora:

Na ďalších stranách sa bohato vyskytujú ocenenia či poďakovania primátorovi, napr. toto milé o "občasnom preteplení vzťahov":

Posledná strana je venovaná športu, ale aj tu je Šaško zastúpený:
Ten správny kandidát nakoniec vo voľbách naozaj uspel... Zneužívanie mestských peňazí na súkromné či stranícke agitačné účely nie sú Tvrdošínu cudzie. Podobne tomu bolo pri predošlých voľbách. Parlamentných v roku 2006 (kde Šaško úspešne kandidoval):
Či pri prezidentských na jar 2009:Ak poznáte ešte horšie mestské médium, či väčšie tunelovanie peňazí slúžiacich na informovanie (nie propagandu) občanov, dajte mi prosím vedieť. Noviny Tvrdošín sa určite tešia na konkurenciu.

 

Župnológia: Peter Horváth o župných voľbách v BA:

Pred voľbami:

Najväčšie šance má Bajan. Je dlhodobo známy komunálny politik, ktorý prešiel naprieč politickým spektrom od DÚ až po Smer. Byť županom má v sebe oveľa väčšie výhody ako radovým poslancom parlamentu. Preto si myslím, že Freša, ktorý bude tiež v druhom kole, porazí.

Po voľbách (Frešo jasne vyhral):

Fico tak síce vyhral na Slovensku, ale Bratislava mu unikla. Sám po oznámení výsledkov priznal chyby - vrátane toho, že stavili na nezávislého kandidáta. "Máme ponaučenie, že je potrebné kandidovať predovšetkým ľudí, ktorí sú úplne blízko Smeru alebo blízko spolupracujú s vládnou koalíciou.“ Za pravdu mu dáva aj politológ Peter Horváth. Tiež vidí zásadnú chybu v kandidátovi a tvrdí, že v Bratislave mali do boja postaviť vrcholného straníka Smeru. "Mali nasadiť niekoho známeho, najlepšie podpredsedu strany. Oni vlastne kryli niekomu chrbát a ukázalo sa to ako neefektívne,“ hovorí analytik. Zároveň však zdôrazňuje fakt, že proti Bajanovi stál výrazný a schopný súper Frešo.
...Podľa analytika mal Bajan nevýhodu v tom, že už štyri roky bol županom, a preto uňho nestačilo prezentovať víziu, ale aj výsledky z predošlého pôsobenia. "Mali stavať na výsledkoch jeho práce a pozitív, nielen na imidži nezávislosti s podporou.“ Toto bol podľa Horvátha jeden z hlavných dôvodov, prečo sa Bajanovi nepodarilo zvíťaziť ako pred štyrmi rokmi.

Inak celkovo odhady výsledkov všetkých analytikov boli podobne celkom úspešné, asi ako v 1.kole. Konsenzus, že účasť bude nižšia, a že okrem BA vyhrá Smer v ostatných krajoch sa naplnil. Medzi politológmi však boli rozdiely. Miroslav Kusý správne tipoval, že v 2.kole bude účasť nižšia ako v prvom s výnimkou Bratislavy). Haulík sa sekol, že priemerná účasť bude 14-17% (priemer bol cez 18,4%, a v 3 zo 4 krajov bola vyššia ako 18%),  ale dobre tipoval, že bude vyššia ako pred 4 rokmi v druhom kole a že najvyššia bude v BA.

Pokiaľ ide o víťazov, Baránek a Mesežnikov uhádli 3 víťazov a jeden súboj (BB, resp. TN) videli ako tesný, hoci nakoniec aj tam boli víťazi jednoznační. Horváth vyslovene zle predpovedal víťazstvo Bajana v BA, a Miroslav Řádek bol mimo v tipovaní víťazstva Fedora v TN.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Aké výhody budú mať zaočkované deti

Prečo je správne podať vakcíny aj deťom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Dúfajme, že Mikasa zasa nezaskočí jeseň

Na očkovanie sa nemôžeme spoliehať.


Už ste čítali?