Odhady politológov k voľbám: najlepší bol Baránek, najhorší Horváth

Autor: Gabriel Šípoš | 16.11.2009 o 16:15 | Karma článku: 11,98 | Prečítané:  13380x

Ako dobre tipovali víťazov a účasť v župných voľbách experti, ktorých nám médiá predkladajú ako znalcov politiky?

Na voličov sa v tejto krajine už vôbec nedá spoľahnúť.Na voličov sa v tejto krajine už vôbec nedá spoľahnúť.markiza.sk

Čím lepší analytici v médiách, tým lepšia verejná diskusia. Preto sa cez SPW snažím kontrolovať výroky novinárov alebo politikov, ale aj expertov. Spätná väzba k ich výrokom je nakoniec dôležitá aj pre samotnú verejnosť. Kto bol teda v odhadoch výsledkov župných volieb najlepší a kto najhorší?


Účasť: Výška účasti sa v priemere skôr podcenila. Zhruba však analytici dobre hádali, výraznejšie mimo bol len P.Horváth. Nameraná účasť bola nakoniec 22,9%.

odhady účasti
analytik
do 15% Horváth (UCM)
do 18% Horský (UCM)
15-20% Slosiarik (Focus)
okolo 20% Baránek (Polis)
20-25% Mesežnikov (IVO), Haulík (MVK)

Najlepší odhad(13.11, HN, tiež 14.11. v Pravde):

Haulík pripúšťa, že by v sobotu mohlo prísť viac voličov ako naposledy - maximálne 23 až 25 percent. Aj politológ Grigorij Mesežnikov tvrdí, že voličská účasť by sa mohla zastaviť niekde medzi 20 a 25 percentami.

Najhorší: P.Horváth (5.10, HN):

Neočakávam účasť vyššiu ako 15 percent. Z hľadiska doterajších volieb by prekročenie hranice 20 percent bolo najväčším prekvapením.

P.Horvath (13.11, STV):

Číslo nad 20 percent by bolo skutočným prekvapením.

Župani: V Pravde všetkých 8 súbojov minulý týždeň odkomentoval Ján Baránek (Polis), v HN ešte v októbri G. Mesežnikov s P. Horváthom, len niektoré tipovali Miroslav Řádek (Trenčianska univerzita, komentoval súboje TN a ZA), Marcela Gbúrová (Prešovská univerzita, PO a KE) a Radoslava Brhlíková (UKF, NT a BB). M. Horský ani Miroslav Kusý (UK) k voľbám v TT, resp. BA, nechceli víťazov tipovať.

BA – prvý skončil Frešo, v druhom kole s Bajanom

Uhádli druhé kolo všetci, v druhom tipovali Mesežnikov a Baránek Freša, Horváth Bajana

TT – T.Mikuš vyhral už v prvom

Uhádli všetci traja (Baránek, Mesežnikov, Horváth)

TN – Sedláček prvý, v druhom kole s Fedorom

Uhádli všetci druhé kolo

NR – jasne vyhral Belica

Víťazstvo Belicu uhádli všetci, Mesežnikov ho nevylučoval už v prvom kole.

ZA – jasne vyhral Blanár

Opäť uhádli, no všetci čakali druhé kolo

BB – prvý Maňka, druhé kolo s J.Mikušom

Maňkove prvenstvo uhádli všetci, druhé miesto Mikuša neuhádol Horváth, ktorý tipoval Šimka z SNS (ten však skončil v regióne až 5.)

KE – jasne vyhral Trebuľa

Baránek správne tipoval Trebuľove víťazstvo v prvom kole. Horváth a Mesežnikov  až v druhom. Gbúrová tiež tipovala poradie Trebuľa-Süli, no bez rozlíšenia, v ktorom kole. Navyše Mesežnikov to videl ako veľmi tesný súboj so Sülim, ten pritom v prvom kole získal takmer trikrát menej hlasov ako Trebuľa.

PO – prvý Chudík, no druhé kolo s Hudackým

Druhé kolo uhádli Baránek s Mesežnikovom, Horváth víťaza videl v Hagyarim, ten sa ani len nedostal do druhého kola. Gbúrová tipovala súboj Chudík-Hagyari

Analytici teda v priemere podcenili dominanciu úradujúcich županov, lebo polovica krajov už nebude mať druhé kolo. Asi najhorší výrok k tomu mal P.Horváth: (10.11, STV):

Pravdepodobne vo všetkých krajoch bude druhé kolo volieb, kde potom to už bude súboj jedného proti jednému.

Hoci netipovali všetci všetko a tipy padali v rôznych časoch, dá sa zhruba povedať, že z mediálnych predvolebných vystúpení po prvom kole najlepšie vychádza Ján Baránek, tesne za ním Grigorij Mesežnikov.  Najhoršie zase Peter Horváth. Z médií si tak najlepšie vybrali v Pravde, najhoršie v STV. Inak podľa rebríčka mediálnej citovanosti politických analytikov bol minulý rok Baránek na 27.mieste, Mesežnikov na treťom a Horváth bezkonkurenčne na prvom.


Zabúdanie na nevoličov: V celom spravodajstve o župných voľbách mi chýbalo aspoň kúsok priestoru pre nevoličov, aspoň jeden osobitný článok či reportáž v každom médiu. Voliči samozrejme rozhodli. Ale tri štvrtiny sú nevoliči, a je dôležité vedieť ich dôvody pre neúčasť, lebo takto môžeme diskutovať o funkcii a prínose žúp pre krajinu. V televíziách som len počúval x ľudí, že aká je to občianska povinnosť voliť bla bla a len výnimočne hlas nejakého nevoliča. Tesne pred voľbami v piatok mala STV anketu, kde z 3 oslovených dvaja povedali, že samozrejme voliť idú. Reportér Peter Bubla zahlásil, že „predvolebná nálada zasiahla ľudí.“ Čo to má s realitou spoločné?

Dôvera k nášmu parlamentu: Pavel Sibyla v TRENDe cituje podpredsedu parlamentu:

„Parlament je inštitúcia, ktorá je kolbišťom názorov, názorových prúdov a jednotlivé výmeny môže verejnosť vnímať naozaj negatívne,“ myslí si Miroslav Číž zo Smeru a zdôrazňuje nárast dôveryhodnosti parlamentu u občanov za dva roky zo 17 na 38 percent.

Zaujímavé, že prieskumy Eurobarometra, ktorý túto otázku pravidelne kladie dvakrát do roka, nič také nezaznamenal. Od volieb 2006 sa dôveryhodnosť drží s minimálnymi odchýlkami zhruba na tých 38%. Pri 17% to bolo ešte v rokoch 2004-5.

Rýchlosť na úkor kvality: Novinári sa tradične predháňajú, kto ohlási víťazov volieb ako prvý. Nie vždy to dopadne dobre (nový prezident Gore...). Tentokrát na Sme.sk vyhlásili v nedeľu po polnoci za víťaza aj kandidáta, ktorý sa ním nestal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?