Odhady politológov k voľbám: najlepší bol Baránek, najhorší Horváth

Autor: Gabriel Šípoš | 16.11.2009 o 16:15 | Karma článku: 11,98 | Prečítané:  13426x

Ako dobre tipovali víťazov a účasť v župných voľbách experti, ktorých nám médiá predkladajú ako znalcov politiky?

Na voličov sa v tejto krajine už vôbec nedá spoľahnúť.Na voličov sa v tejto krajine už vôbec nedá spoľahnúť.markiza.sk

Čím lepší analytici v médiách, tým lepšia verejná diskusia. Preto sa cez SPW snažím kontrolovať výroky novinárov alebo politikov, ale aj expertov. Spätná väzba k ich výrokom je nakoniec dôležitá aj pre samotnú verejnosť. Kto bol teda v odhadoch výsledkov župných volieb najlepší a kto najhorší?


Účasť: Výška účasti sa v priemere skôr podcenila. Zhruba však analytici dobre hádali, výraznejšie mimo bol len P.Horváth. Nameraná účasť bola nakoniec 22,9%.

odhady účasti
analytik
do 15% Horváth (UCM)
do 18% Horský (UCM)
15-20% Slosiarik (Focus)
okolo 20% Baránek (Polis)
20-25% Mesežnikov (IVO), Haulík (MVK)

Najlepší odhad(13.11, HN, tiež 14.11. v Pravde):

Haulík pripúšťa, že by v sobotu mohlo prísť viac voličov ako naposledy - maximálne 23 až 25 percent. Aj politológ Grigorij Mesežnikov tvrdí, že voličská účasť by sa mohla zastaviť niekde medzi 20 a 25 percentami.

Najhorší: P.Horváth (5.10, HN):

Neočakávam účasť vyššiu ako 15 percent. Z hľadiska doterajších volieb by prekročenie hranice 20 percent bolo najväčším prekvapením.

P.Horvath (13.11, STV):

Číslo nad 20 percent by bolo skutočným prekvapením.

Župani: V Pravde všetkých 8 súbojov minulý týždeň odkomentoval Ján Baránek (Polis), v HN ešte v októbri G. Mesežnikov s P. Horváthom, len niektoré tipovali Miroslav Řádek (Trenčianska univerzita, komentoval súboje TN a ZA), Marcela Gbúrová (Prešovská univerzita, PO a KE) a Radoslava Brhlíková (UKF, NT a BB). M. Horský ani Miroslav Kusý (UK) k voľbám v TT, resp. BA, nechceli víťazov tipovať.

BA – prvý skončil Frešo, v druhom kole s Bajanom

Uhádli druhé kolo všetci, v druhom tipovali Mesežnikov a Baránek Freša, Horváth Bajana

TT – T.Mikuš vyhral už v prvom

Uhádli všetci traja (Baránek, Mesežnikov, Horváth)

TN – Sedláček prvý, v druhom kole s Fedorom

Uhádli všetci druhé kolo

NR – jasne vyhral Belica

Víťazstvo Belicu uhádli všetci, Mesežnikov ho nevylučoval už v prvom kole.

ZA – jasne vyhral Blanár

Opäť uhádli, no všetci čakali druhé kolo

BB – prvý Maňka, druhé kolo s J.Mikušom

Maňkove prvenstvo uhádli všetci, druhé miesto Mikuša neuhádol Horváth, ktorý tipoval Šimka z SNS (ten však skončil v regióne až 5.)

KE – jasne vyhral Trebuľa

Baránek správne tipoval Trebuľove víťazstvo v prvom kole. Horváth a Mesežnikov  až v druhom. Gbúrová tiež tipovala poradie Trebuľa-Süli, no bez rozlíšenia, v ktorom kole. Navyše Mesežnikov to videl ako veľmi tesný súboj so Sülim, ten pritom v prvom kole získal takmer trikrát menej hlasov ako Trebuľa.

PO – prvý Chudík, no druhé kolo s Hudackým

Druhé kolo uhádli Baránek s Mesežnikovom, Horváth víťaza videl v Hagyarim, ten sa ani len nedostal do druhého kola. Gbúrová tipovala súboj Chudík-Hagyari

Analytici teda v priemere podcenili dominanciu úradujúcich županov, lebo polovica krajov už nebude mať druhé kolo. Asi najhorší výrok k tomu mal P.Horváth: (10.11, STV):

Pravdepodobne vo všetkých krajoch bude druhé kolo volieb, kde potom to už bude súboj jedného proti jednému.

Hoci netipovali všetci všetko a tipy padali v rôznych časoch, dá sa zhruba povedať, že z mediálnych predvolebných vystúpení po prvom kole najlepšie vychádza Ján Baránek, tesne za ním Grigorij Mesežnikov.  Najhoršie zase Peter Horváth. Z médií si tak najlepšie vybrali v Pravde, najhoršie v STV. Inak podľa rebríčka mediálnej citovanosti politických analytikov bol minulý rok Baránek na 27.mieste, Mesežnikov na treťom a Horváth bezkonkurenčne na prvom.


Zabúdanie na nevoličov: V celom spravodajstve o župných voľbách mi chýbalo aspoň kúsok priestoru pre nevoličov, aspoň jeden osobitný článok či reportáž v každom médiu. Voliči samozrejme rozhodli. Ale tri štvrtiny sú nevoliči, a je dôležité vedieť ich dôvody pre neúčasť, lebo takto môžeme diskutovať o funkcii a prínose žúp pre krajinu. V televíziách som len počúval x ľudí, že aká je to občianska povinnosť voliť bla bla a len výnimočne hlas nejakého nevoliča. Tesne pred voľbami v piatok mala STV anketu, kde z 3 oslovených dvaja povedali, že samozrejme voliť idú. Reportér Peter Bubla zahlásil, že „predvolebná nálada zasiahla ľudí.“ Čo to má s realitou spoločné?

Dôvera k nášmu parlamentu: Pavel Sibyla v TRENDe cituje podpredsedu parlamentu:

„Parlament je inštitúcia, ktorá je kolbišťom názorov, názorových prúdov a jednotlivé výmeny môže verejnosť vnímať naozaj negatívne,“ myslí si Miroslav Číž zo Smeru a zdôrazňuje nárast dôveryhodnosti parlamentu u občanov za dva roky zo 17 na 38 percent.

Zaujímavé, že prieskumy Eurobarometra, ktorý túto otázku pravidelne kladie dvakrát do roka, nič také nezaznamenal. Od volieb 2006 sa dôveryhodnosť drží s minimálnymi odchýlkami zhruba na tých 38%. Pri 17% to bolo ešte v rokoch 2004-5.

Rýchlosť na úkor kvality: Novinári sa tradične predháňajú, kto ohlási víťazov volieb ako prvý. Nie vždy to dopadne dobre (nový prezident Gore...). Tentokrát na Sme.sk vyhlásili v nedeľu po polnoci za víťaza aj kandidáta, ktorý sa ním nestal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?