Televízie sa mlčaním o Máčajovi kompromitujú

Autor: Gabriel Šípoš | 1.12.2008 o 17:52 | Karma článku: 14,63 | Prečítané:  6381x

Reakcie televízií sú výsmechom divákov

 sme.sk / SME - Peter Žákovie
Vysoký štátny úradník (šéf Telekomunikčného úradu Branislav Máčaj) obviní predsedu vlády, že kvôli vlastným politickým ziskom bráni verejnosti v lepšej ponuke televíznych služieb. A že spolupracuje so súčasnými majiteľmi televízií, ktorým dobre spravenou digitalizáciou hrozí viac konkurencie. Vláda to poprie, úradníka odporučí odvolať.

Neexistuje jediný dobrý dôvod, aby akýkoľvek novinár o takomto spore mlčal. Napriek tomu všetky celoštátne televízie, od Markízy a Joj po TA3 a STV, túto tému z minulého týždňa kompletne odignorovali. Dokonca ani len nešli na tlačovú konferenciu daného úradníka. Televízie reagovali takto:
Joj povedala, že sa riadi len atraktivitou pre diváka. Neúčasť na sedení novinárov s Máčajom nemieni vysvetľovať. Markíza povedala, že Máčajove vyjadrenia sú to absolútne nepodložené a nezakladajú sa na pravde. "Tender na verejnoprávny multiplex ešte vyhlásený nebol," povedala hovorkyňa STV s tým, že aktuálna situácia sa jej týka len okrajovo. TA3 pre SITA povedala, že odmieta akékoľvek spochybňovanie objektívnosti a vyváženosti jej spravodajstva.
Famózne. Obvinenie, že premiér kvôli vlastným politickým záujmom škodí verejnosti pri službe (pozeranie TV), ktorú využíva takmer každý občan krajiny, je pre Joj neatraktívne. Ale súdne pozastavenie tendra na digitalizáciu v októbri (podľa Máčaja rozhodnuté v súlade so záujmami vlastníka Joj - J&T) bolo pre Joj také divácky atraktívne, že ho dostala do svojich správ až dvakrát. A priestor na kritiku Telekomunikačného úradu dostal sám minister Vážny, kým predseda úradu obišiel naprázdno.
Markíze nik názor neberie, ale prečo ho teda divákom neponúkla v reportáži, kde by si divák pozrel aj názory iných? Ak má jasné dôkazy o Máčajových klamstvách, prečo ich neukázať divákom, veď aj to by bolo vo verejnom záujme. STV je tradične vtipná – teda ich ako inštitúcie sa to netýka, veď sa to týka len takmer celej verejnosti a možného nekalého konania predsedu vlády, tak načo sa kauze venovať. A reakciám TA3 ešte nik nevyčítal prílišnú pravdovravnosť.

Ignorovaním celej témy sa televízie najlepšie usvedčili, že im ide o veľa, a že sa o svoju budúcnosť boja. A zároveň je to prvý jasný signál od televízií, že milá vláda, máš na nás a na naše spravodajstvo účinnú páku. Vďaka za varovanie.

Tender u Janušeka: STV bola neprekvapivo zo všetkých slovenských relevantných médií úplne posledná (týždeň neskôr po predposledných), keď informovala o možnom probléme s tendrom na ministerstve výstavby. Včerajší príspevok je inak krásnou ukážkou rozmýšľania v spravodajstve STV. Podstata príspevku Andrey Predajňovej a Pavla Kalinského nebola o tom, že možno sa tunelujú peniaze nás všetkých, ale o tom, čo o tom hovoria politici, najmä Vladimír Mečiar... Samotný príspevok sa volal „V. Mečiar: Klientelizmus v rezorte výstavby.“ Ako keby Mečiar otvoril celý problém....Ako keby už dva týždne nebol tender predmetom legitímnych no nezodpovedaných otázok. Divák STV sa nedozvedel, že sa zákazka nerobila cez verejnú súťaž, ale podprahovou metódou. Ani to, že ministerstvo detaily novinárom zatajovalo. Ani to, aké firmy a ľudia ten tender vyhrali a ako konkrétne súvisia s SNS a jej predsedom. Redaktori STV divákovi nepovedia tieto od názoru Mečiara nezávislé fakty, všetko nechávajú len ako jeho tvrdenia. 
Ďalšia ukážková reportáž pre argument, že záujmom spravodajstva STV nie je slúžiť verejnosti.

Ako nepísať spravodajstvo:Fico by mal odvolávať, ale nekoná,“ znie titulok SME. Je to článok v sekcii Spravodajstvo, ale článok Moniky Tódovej ako aj samotný titulok sú jasnými názormi, a tak z definície patria do sekcie Komentárov. Podobný problém mal minulotýždňový článok Ľuboša Jančíka o schvaľovaní rozpočtu, ako ma upozornil čitateľ:
Poobede sa to v jednej chvíli dokonca zvrhlo až tak, že v pléne sedelo 24 poslancov, medzi nimi zhruba štyria až piati diskutéri. Zvyšok tvorili koaliční aj opoziční roztlieskavači, ktorí podporovali diskutérov zo svojho tábora.
To už aj športové spravodajstvo má vyššiu úroveň. Prečo SME podceňuje svojich čitateľov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?