reklama

Prieskum o Hlinkovi médiá dezinterpretujú

Nie je pravda, že podľa prieskumu Lex Hlinka ľudia nechcú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)


Lex Hlinka ľudia nechcú ,“ oznamuje SME v titulku zo správy SITA. Podobne Pravda : „ Ľudia zákon o Hlinkovi nechcú.“ Diana Schniererová v Pravde vysvetľuje:

Ak by mal rozhodnúť národ, zákon o Hlinkových zásluhách by neprešiel. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky. Slováci sú viac hrdí na Alexandra Dubčeka, Milana Rastislava Štefánika alebo Ľudovíta Štúra. Zákon o Hlinkových zásluhách by podľa prieskumu odmietla viac ako polovica - 54 percent opýtaných. Podporila by ho štvrtina z nich.

To ale prieskum neukazuje, ako ma upozornil čitateľ. Po prvé, prieskum bol robený zhruba pred 2 týždňami (Pravda to aspoň uvádza, SME nie). Odvtedy SNS zákon zmäkčila - a to pred týždňom. SME nás vtedy poinformovalo :

SNS včera vypustila zo svojho návrhu zákona o zásluhách Andreja Hlinku paragraf, ktorý ho tituloval za „otca národa“. Vypustiť sa má okrem trestnosti poškodzovania Hlinkovho mena aj to, že sa zaslúžil o vznik samostatného štátu v roku 1993.

Pre dnešnú platnosť prieskumu by to nutne nebol problém, keby.... keby otázka z prieskumu IVO nestála takto:

V súčasnosti sa v našom parlamente diskutuje o prijatí zákona o zásluhách Andreja Hlinku. Keby ste boli poslancom / poslankyňou NR SR, podporili by ste zákon, ktorý označuje Andreja Hlinku za ‘otca národa‘?

Takže k súčasnému stavu návrhu už táto hlavná otázka prieskumu relevantná nie je*. Čísla môžu byť pokojne vyrovnanejšie, či dokonca opačné, ak by šlo o zákon vyzdvihujúci zásluhy Hlinku, no nie okázalo jeho „otcovstvo.“ Nie je teda pravda, že podľa prieskumu Lex Hlinka ľudia nechcú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

*Update 21.10: Ako ma upozornil čitateľ v diskusii, technicky je "otec národa" stále na stole, keďže takýto návrh prešiel do druhého čítania, aj keď navrhovatelia zo SNS už avizovali zmenu. V každom prípade médiá zavádzajú, ak neinformujú, že prieskumový nesúhlas verejnosti stojí len na jednom zo 4 článkov zákona, a ten už ani navrhovatelia nepretláčajú.

Ako robiť zo spravodajstva akčný film: Filip Hanker ma upozornil na utorňajší príspevok TA3:

Alžbeta RAJTKOVÁ, moderátorka
--------------------
Obyvatelia Poník pri Banskej Bystrici sú znepokojení. Boja sa, že by sa ich obec mohla zmeniť na jeden veľký kameňolom. Jedna česká firma tu totiž chce ťažiť vápenec. Ťažba by však podľa ľudí totálne zničila životné prostredie a pochovala rozvoj turistického ruchu.

Martin DUŠIČKA, redaktor
--------------------
So žiadosťou o povolenie ťažby vysokokvalitného vápenca sa na obec obrátila dcérska spoločnosť českej firmy Sedlecký Kaolin. Ťažiť by chceli hneď za obcou v okolí vrchu Drienok na ploche štyridsaťpäť hektárov. Okamžite po zverejnení ich zámeru sa proti ťažbe zdvihla vlna ich odporu.

Mária URBANOVÁ, odporkyňa ťažby
--------------------
Všetko by sme mali znečistené, malo by to náväznosť aj na cestné komunikácie.

osoba
--------------------
Budú ťažiť v noci, streľba, čo a kdeže, to nie, to..

osoba
--------------------
Som proti tomu tiež.

osoba
--------------------
Jeden nezmôže nič proti desiatim.

Martin DUŠIČKA, redaktor
--------------------
Otvorením lomu by si však obecná pokladnica polepšila. Aj preto časť poslancov ťažbu obhajovala.

Oľga KOSCOVÁ, starostka Ponik
--------------------
Viac-menej by som sa, čo sa týka finančnej záležitosti k tomu nevyjadrovala, ale poviem všeobecne, že pre obec je každá koruna dobrá, ale nie za každú cenu.

Martin DUŠIČKA, redaktor
--------------------
Celý zámer preto starostka predložila do obecného zastupiteľstva. To povedalo ťažbe jednoznačné nie.

Oľga KOSCOVÁ, starostka Ponik
--------------------
Rozhodli a život ide ďalej.
...
Martin DUŠIČKA, redaktor
--------------------
Pokúšali sme sa získať aj stanovisko firmy Sedlecký Kaolin, hoci má sídliť na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici, spoločnosť s takýmto názvom sme tam nenašli. Tá istá firma údajne chce ťažiť nerasty neďaleko Kremnice - v Bartošovej Lehôtke. Poniky teda nakoniec ťažbu vápenca v okolí ich obce odmietli, ľudia veria, že je to definitívne a s podobným zámerom už nepríde žiadna ďalšia firma.

Takže moderátorka navnadí divákov, ako sa niekto búri, až sa dozvieme, že nikto sa nebúri, že už je to pasé. Taký malý podfuk na divákovi, nie?

Ron Arad: Emo Beška ma upozornil na nepresnosť Jany Shemesh v SME :

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ron Arad v zajatí
Toho drží Hizballáh už 21 rokov a poskytuje pramálo dôkazov o tom, či ešte žije. O nových dokumentoch verejnosť zatiaľ veľa nevie. Izraelské médiá naznačujú, že za pondelkovou dohodou, prvou od minuloročnej letnej vojny, je niečo viac.

Beška vysvetľuje: „Ron Arad nie je v rukách hnutia Hizballáh "už 21 rokov", ako píše autorka. Prvé dva roky po páde lietadla bol Arad v rukách iného šíitskeho hnutia Amal. To, či žije a kde sa v súčasnosti on alebo jeho pozostatky nachádzajú sa nevie, takže tvrdenie, že ho má Hizballáh je viac než odvážne. Ten pritom už dlhšie tvrdí , že nepozná jeho osud a pravdepodobne je mŕtvy.“


Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu