reklama

P.Schutz zrazu našiel dôvod na odvolávanie ministrov

Komentátor SME Peter Schutz zrazu našiel dôvod, prečo odvolávanie ministrov opozíciou má zmysel aj pri vopred známom výsledku

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Komentáre Petra Schutza na konto opozičného odvolávania ministrov (či premiéra) počas Dzurindovej vlády:

Posadnutý, 14.6.03, Korzár

Ak existuje regulárna vláda, opozícia kritizuje, pripomienkuje, dáva vlastné návrhy, snaží sa ovplyvniť výkon moci, ale nerobí šaškárne v parlamente s odvolávaním ministrov, ktorí majú dôveru väčšiny poslancov, ani neútočí na politický systém.

Smer – cirkus Klodský, 21.06.03, Korzár

Do rokovacieho poriadku NR SR by sa mohla navrhnúť novelizácia: Ak vyslovovanie nedôvery členovi vlády skončí neúspechom (alternatíva - nezíska ani plný počet hlasov opozície), všetky finančné náklady mimoriadnej schôdze zaplatí strana, ktorá odvolávanie iniciovala. Inak pokoj od cirkusantov nikdy nebude. Prečo to musíme platiť zo svojich daní?

V permanentnom tranze , 20.4.05, Korzár

A excesom sú aj javiskové cirkusy s odvolávaním ministrov, ktorých nie je šanca odvolať. V parlamentných demokraciách také čosi nevidno (autor nepozná precedens), pretože každá opozícia so základnou inteligenciou si uvedomuje, že je opozíciou preto, lebo je v menšine. Odvolávanie ministrov sa vníma ako nástroj opozičnej politiky iba na Slovensku. Z neznámych dôvodov, keďže ten, kto návrh podá a prehrá, vyzerá ako blb, ktorý nevie ani počítať do 76. A nielen vyzerá - on blb aj je. No uznajte; ak viem, že nemám pokope dosť hlasov, ako môžem s čistým svedomím, pokiaľ nie som magor, míňať peniaze poplatníkov na divadlo, ktoré nič zmeniť nemôže? Toto je politika? Nie, to je bublina a prázdnota, deficit fantázie, intelektu a pravdepodobne i - psychická úchylka.

Vitajte v cirkuse, priatelia , 28.6.05, Korzár

Modus opozičnej politiky, ktorý zaviedol Mečiar a prevzal Fico, je slovenský folklór, aký sa nepestuje nikde. Normálny človek nemôže odvolávať vládu, keď mu chýba 10 hlasov. Toto neexistuje nikde. Vo všetkých okolitých štátoch sa menili v priebehu volebného obdobia premiéri a koalície sa triasli v základoch. Vlády neplnia programy, pendlujú medzi neúspechom a úplným krachom a preferenčne sú na mizine - alebo už ani tam nie. Ale nikde neodvolávali ani premiéra, ani ministrov, keďže platí, že koalícia je preto koalícia, lebo má väčšinu, a ak ju už nemá (Poľsko, Slovensko), tak ju nemá ani opozícia, lebo keby tak bolo, vládnuť by sa aj tak nedalo. Patrí k základnej úcte k občanom, že politici vykonávajú iba činnosti, ktoré majú zmysel, resp. dokážu aspoň predstierať, že zmysel existuje.
V tomto odvolávaní by bol zmysel jedine vtedy, keby mal Fico tajne sľúbenú nejakú podporu priamo z koalície, alebo od tých "nezávislých", ktorí ju podporujú.

Dzurindov kat , 4.7.05, . týždeň

Normálnym rozumom je úplne nepochopiteľné, ako môže niekto vyvolať parlamentný konflikt, o ktorom vopred vie, že v ňom prehrá, pretože k víťaznému zavŕšeniu mu chýba minimálne desať hlasov. A aj to len v prípade, že všetky politické sily, ktoré sa zaviazali návrh podporiť, sa bez jedinej absencie zúčastnia na hlasovaní... Aj keby všetky "argumenty" proti Dzurindovi, ktoré Smer uviedol, boli nespochybniteľné, súdni ľudia v slušnej opozícii by nemohli ignorovať realitu tak, ako to robí Fico.
Tradícia odvolávaní členov vlády v situácii, keď niet najmenšej šance uspieť, sa stala slovenským špecifikom, ktoré neexistuje nikde v civilizovanom svete.
... Ficov argument, že opozícia je povinná odvolávať zlého premiéra, je smiešny. Aj v slovenskej demokracii má opozícia sto iných možností, ako upozorňovať na prešľapy vlády.


A zmena pri prvom odvolávaní za Ficovej vlády:

Jahnátek pod nôž nepôjde, včera, Korzár

Inštitút vyslovovania nedôvery sprofanovali predovšetkým strany súčasnej koalície, hoci za Mečiara sa “činila“ aj terajšia opozícia. Dá sa len kvitovať, že v tomto volebnom období svoju ústavnú možnosť Dzurinda a spol. nezneužívali a cirkusy nerobili, hoci príležitosti sa už našli. Ak Jahnátek nebude prielomom a nezačnú zbierať tridsať podpisov odteraz každý mesiac, ako pred nimi Fico, tak nech idú. Raz za rok sa svet nezrúti, hoci už priznali, že úspech neplánujú, ide im len “ o rozpravu“. Otázka, že čo z rozpravy, ktorá ide jedným uchom dnu a druhým von a ani koalícia, ani verejnosť, jej nevenuje pozornosť, je presná, ale právo majú. Inflačné pokusy inštitút nedôvery na Slovensku zdevalvovali a zbavili obsahu, ale ak má opozícia autentický pocit, že tentoraz sa stala nejaká do neba volajúca ohavnosť, tak nech sa zviditeľňujú... Ak sa na vec pozrieme ešte z iného uhla, tak je síce fakt, že z parlamentu robiť arénu exhibičných šou netreba, ale bola by absurdná aj taká opozícia, ktorá by strpela úplne všetko len preto, aby nepadla do podozrenia, že jej ide o cirkus.

Jahnátek na ražeň, dnes, SME

Inštitút vyslovovania nedôvery členovi vlády bol v minulých volebných obdobiach taký sprofanovaný, že každá nová iniciatíva, ktorá sa vyskytne, vyvoláva automaticky podozrenie, že predkladateľom ide o cirkusové predstavenie. Ak sa súčasná opozícia, ktorá bola doteraz opatrná, predsa len rozhodla pre návrh na odvolanie Jahnátka, mala by pridať presvedčivé zdôvodnenie, aby bolo zrejmé, čím je kauza výnimočná a vyžaduje kroky, ktoré sú mimoriadne.
Ministri stvárajú psie kusy kdekade. Odvolávanie však má zmysel vtedy, ak existuje akási šanca, že môže byť úspešné, teda náznak sympatií v radoch koalície. Alebo, po druhé, verejnosti treba vyslať signál, že sa stalo niečo skutočne nevídané. Mikuláš Dzurinda už priznal, že v úspech nedúfajú, ide im len o „rozpravu“. A preto by argumenty nemali byť povrchné a populistické... Minister odvolaný nebude, ale ak opozícia zrozumiteľne vyargumentuje, prečo minister, ktorý toleruje (plánuje) korupciu, je rovnako neprijateľný ako ten, kto ju pácha, tak podujatie nebude cirkusové ani zbytočné.
... Treba priznať aj to, že účelom svojho poslania by sa minula aj taká opozícia, ktorá by sa zriekla nástrojov parlamentnej demokracie len preto, aby neupadla do podozrenia, že sa zviditeľňuje na účet daňového poplatníka.

Zdá sa, že tá minulá kritika nebola len o obrane našej politickej kultúry a parlamentnej demokracie, ako sa mohlo čitateľom zdať.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu