reklama

STV straší: o samovraždu sa vraj pokúsi každé 5. dieťa

STV sa pridala k Markíze a TA3 v súboji o najpoplašnejšiu správu týždňa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Po Markíze, ktorá v utorok odvysielala poplašnú nepravdivú správu, že 40% potravín predávaných v obchodoch je podľa zistení kontrolórov po záruke či pokazených, sa cez víkend pridala aj TA3 (Katarína Zollerová). A TA3 ešte pritvrdila – že samotných viac ako 40% predávaného tovaru je po záruke (teda nie nutne pokazených) Ako som už spomínal, správa inšpekcie nič také nehovorí. Veľmi nechápem, ako niekto, kto pravidelne nakupuje, môže len na sekundu veriť takému číslu.

V nedeľu STV vytiahla svoju vlastnú poplašnú správu. Rovnako dobrá téma na strašenie ako bezpečnosť jedla je ohrozenie zdravia či životov detí...Príspevok Natálie Žembovej moderátori uviedli:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Moderátor: Depresiou môžu trpieť aj deti v predškolskom veku, ba dokonca kojenci. Až 38-percent detí do 15 rokov je evidovaných u psychológa, či psychiatra. Z toho až dve tretiny majú depresívny syndróm.
Moderátorka: Odborníci varujú, že na život si siahne každé piate dieťa. Napriek tomu - na Slovensku existuje iba jedna Klinika detskej psychiatrie.

V príspevku žiaden z oslovených odborníkov k tým číslam nič nepovie, ani ich necituje. Čo teda hovoria oficiálne čísla?

Podľa najnovších oficiálnych štatistík (str.10 a 11) Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky boli v roku 2004 na 100 000 detí vo vekovej skupine do 14 rokov zhruba 3 samovražedné pokusy (plus nula samovrážd). Vo vekovej skupine 15-19 číslo vyskočilo na 30 pokusov na 100.000 členov danej skupiny. U úspešných pokusov to bola v tejto skupine miera 4/100.000.

Skúsme spočítať (kvôli nedostatku podrobných dát) najhoršiu, a pre pravdivosť výroku STV najpriaznivejšiu, alternatívu – že každý rok páchajú pokusy vždy iné deti. Je to extrémny prípad, lebo deti či dospelí s jedným pokusom ho zopakujú s vyššou pravdepodobnosťou, ako ho spácha niekto ešte bez akejkoľvek takejto skúsenosti. Skutočnosť teda bude určite o niečo lepšia, ako naše čísla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teda – ak vo vekovej skupine do 14 rokov sa udejú tri pokusy o samovraždy každý rok, a zároveň každý rok sú to iné deti, počas detstva celej skupiny je to 45 detí na 100 tisíc. Inými slovami, na život si počas svojho detstva siahne viac ako každé 2000-ce dieťa od 0 do 14 rokov. Pri vekovej skupine 15-19 to vychádza zhruba na každé 670-te dieťa. Ak by sme zrátali pokusy úspešné aj neúspešné v tejto teenage skupine, vyšlo by to na každé 590-te dieťa vo veku 15-19.

Ale každé piate dieťa?? 

Mimochodom, ani každe piate dieťa s depresívnym syndrómom s pokusom o samovraždu by nemohla byť pravda, aspoň podľa čísel STV: podľa nich má syndróm 25% detí, teda vychádzalo by to na 5%, alebo každé 20-te dieťa s pokusom...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS Americké štatistiky vykazujú vo veku 0-15 mieru ekvivalentnú záveru o každom 208-mom dieťati v USA s pokusom o samoublíženie raz za život (treba si to zadať v kalkulačke).

PPS Expertov z reportáže STV, ktorí na tému depresie detí hovorili, no zmienené čísla v citátoch vôbec nepoužili, sa mi nepodarilo telefonicky zastihnúť.

PPPS Prečo novinári netlačia na zverejňovanie mien obchodov s najväčším počtom nedostatkov? Ako ma upozornil čitateľ, možno by stálo za to pozrieť sa aj na systém kontroly: obchody totiž za vykonanie kontroly u seba platia, a tieto poplatky sú kmeňovým zdrojom príjmu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.


Nedostatok peňazí: Ešte minulý týždeň moderátorka STV k príspevku Evy Mihočkovej uviedla:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
...V rezorte sa ročne pohybuje približne sto desať miliárd korún. Nemocnice aj poisťovne však stále zápasia s nedostatkom peňazí.

Zápasiť s nedostatkom peňazí bude zdravotníctvo a my všetci vždy, to vie každý ekonóm. Zdroje máme obmedzené a požiadavky na ne neobmedzené (zoberme si len taký čas ako zdroj). Tváriť sa, že nedostatok peňazí/zdrojov je nejaký aktuálny problém je zavádzajúce. Lepšie je hovoriť o tom, na čo presne niekto žiada tie peniaze, a či nie sú aj lepšie spôsoby ich použitia.

Oprava: Po upozornení čitateľa na niektorých chýbajúcich expertov – bankových analytikov sme včera uverejnenú tabuľku doplnili. Zmeny nastali v dolnej polovici poradia ekonomických expertov.
Za chyby sa všetkým ospravedlňujeme. Vďaka za všetky upozornenia.

Turčík muzikantom: Juraj Javorský z eTRENDu pre SPW napísal tento postreh:

Editor názorovej strany Hospodárskych novín Peter Turčík včera opäť písal komentár o hroznom hospodárení dvojice Rybníček - Para v STV. Jeho postoj je zrejmý napríklad z metaforickej vety:

Tá pravá realita Nového začiatku, zakamuflovaná pred členmi rady, dozornou komisiou, zamestnancami, médiami, to očakávané masívne zúrodňovanie STV, sa v roku 2005 premenilo na premyslený výlov v rybníku zvanom STV a jeho prečerpanie so všetkými zlatými rybkami do súkromných rybníčkov.

Ok, úlohou komentátora je ponúkať názor a aj to robí. Ibaže v prípade Turčík a STV existuje minulosť, ktorá na formovanie názoru môže mať významný vplyv, no pred čitateľom zostáva zamlčaná. Peter Turčík pracoval v STV, naposledy ako šéfredaktor publicistiky a jeho kariéra tam skončila s príchodom a z vôle Rybníčka. Prečo by teda teraz nevyužil existujúce pochybnosti o praktikách Rybníčkovho riaditeľovania na sladkú pomstu za to, že ten Nový začiatok znamenal jeho vlastný koniec, že. Iste, môžem si myslieť, že Turčíka vedú ušľachtilé ciele, ale prečo by som mal, keď nemá toľko slušnosti, aby na svoj konflikt záujmov upozornil? Zvlášť keď sa to nestalo prvýkrát, ale pravidelne v každom antirybníčkovom komentári. Mimochodom, na Rybníčkovho predchodcu Materáka sa Turčík pozerá podstatne zhovievavejšie:

Rybníčkov predchodca Milan Materák ani nie po roku riaditeľovania narazil na absolútnu neochotu vládnej koalície systémovo riešiť situáciu, a navyše sa ukázal ako neochotný napĺňať sny a predstavy politikov o tom, ako by mali byť vykresľovaní v STV.

Žeby to malo súvis s tým, že funkciu v STV dostal pod jeho vedením?

Mimochodom, skoro tri mesiace som pracoval v Hospodárskych novinách a nerozišiel som sa s nimi veľmi zmierlivo. Ale to tam Turčík ešte nebol.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu