reklama

SPW: Ako mediálne informovať o samovraždách

Aj médiá majú vplyv na frekvenciu a spôsob samovrážd. Podľa reportu Svetovej zdravotníckej organizácie ľudí, čo samovraždu zvažujú, vedia ovplyvniť k činu mnohé veci, nevynímajúc mediálnu publicitu po skutku. Sám report spomína aj zákazy kníh so samovražednou tematikou, vrátane Goetheho Werthera, ako jeden zo spôsobov, ako sa spoločnosti snažili takýmto efektom brániť. Súčasným štandardom je o udalostiach informovať, no podľa možnosti citlivo a so zvažovaním možných negatívnych dosahov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Bývalý novinár Milan Velecký mi napísal k minulotýždňovému prípadu:

Jan Tribula mal v Markize 16. marca prispevok o predavacke od Popradu, ktora sa pokusila o samovrazdu. Markiza to dala ako prvu spravu.
Velke media by podla mna mali mat eticky kodex, kde si upravia aj sposob informovania o samovrazdach. Lekari Vam potvrdia, ze ti, co sa pokusaju o samovrazdu, beru do uvahy aj zaujem, ktory svojim cinom vyvolaju. Casto je to jeden z rozhodujucich motivov (vid demonstrativne samovrazdy, samovrazebne utoky a pod.). Ak media budu podrobne informovat o pokusoch o samovrazdu, budu tym podporovat inych, aby sa aj oni o to pokusili.
V Prahe mali taku skusenost s mostom ponad Nuselske udolie. Ked odtial robili TV doslova priame vstupy z pokusov o samovrazdu, tak im pocet pokusov rastol. Ked sa media dohodli, ze to daju len ako suchu ciernu kroniku, pocet pokusov klesal.
Ale to je fakt na diskusiu novinarov a odbornikov (psychiatrov, psychologov).

Práve americká asociácia lekárov venujúcich sa samovraždám odporúča nemedializovať spôsoby samovraždy podrobne či zjednodušovať motívy takého kroku, neuverejňovať fotku dotyčnej osoby či nestavať skutok do hrdinského svetla. Odporúčajú aj zverejniť kontakty na núdzové linky. Podobné odporúčanie má spomínaný report WHO. (Update 23.03 - od dr. Breiera mám aj slovenskú verziu ).
V tomto svetle sa mi naše mediálne reportáže zdali celkom citlivo spravené.



PS Nie celkom rozumiem, prečo SME kontext tragédie z Veľkej Lomnice posúva do týrania žien . Nikde v médiách na to nie je žiadny dôkaz či svedok. V staršom prípade v Tušiciach sa obeť viackrát pred skutkom sťažovala, teraz o tom nič nevieme. Nemohlo ísť o jednorazové skratové konanie? Odhaliť správny kontext je dôležité, lebo budeme riešiť nepodstatné záležitosti.


Ako informovať o možných konfliktoch záujmov: Čitateľ ma upozornil na článok CNNMoney.com, ktorý si poisťuje dôveryhodnosť svojho zdroja kontrolou jeho možných konfliktov záujmov:

Apple may be phasing out its 60-gigabyte Video iPod, according to …Shaw Wu, an analyst for American Technology Research….Wu does not own shares of Apple…, and his firm does not do banking business with the company.

Inšpiračné. Mne by aj celkom stačilo, keby na to novinári pravidelne mysleli a v prípade prítomnosti konfliktov záujmov ich v článkoch oznamovali.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu