Bývalí novinári SME sa so šéfredaktorom navzájom kritizujú zo zaujatosti. Javorský, ktorý bol vedúcim ekonomickej sekcie SME od roku 2000, vysvetľuje (všetky reakcie boli získané e-mailom):
Na spravodajských a publicistických stranách sa na môj vkus pričasto objavovali články, ktoré mali veľmi blízko k manipulatívnej žurnalistike. Prevažne išlo o témy, ktoré hodnotili vývoj spoločenských zmien a dopady reforiem. Vedenie redakcie si podľa mňa prispôsobovalo fakty, ako napríklad výsledky ekonomiky, prieskumy verejnej mienky alebo vyhlásenia politikov tak, aby sa k čitateľovi dostával veľmi skeptický obraz o výsledkoch pôsobenia súčasnej vlády a dopadov reforiem. Usudzujem, že šéfredaktora k tomu do určitej miery motivovala osobná averzia k vláde a predovšetkým jej predsedovi, ktorá bola pre mňa zjavná najmä od kauzy "skupinka".
Javorský tiež kritizuje spôsob riadenia ľudí v redakcii, " vedenie porád, komunikáciu s redaktormi, spôsob odmeňovania a motivácie a riešenie konfliktov. "
Velecký, ktorý v redakcii pracoval od roku 1999, má podobný názor:
Šéfredaktor...začínal čoraz viac pretláčať do novín ekonomické názory respondentov bez akéhokoľvek odborného backgroundu. To zázemie, na ktoré šéfredaktor čoraz viac akcentoval, sa mi zdalo čoraz viac politické. Keďže v sekcii Ekonomika sme takýto postup nevideli ako schodný, šéfredaktor svoje nápady ekonomického spravodajstva infiltroval na prvé štyri strany novín k domácim správam, a realizáciou týchto nápadov poveril ľudí, ktorí sa ekonomickému
spravodajstvu nevenujú.
Jaroš dodáva: "... ku koncu už dokonca po nás [šéfredaktor] chcel, či by sme sa nepozreli na možnosť, že by štatistický úrad falšoval čísla." Jaroš bol v SME dva roky, predtým bol vedúcim ekonomického spravodajstva v denníku Pravda a v agentúre SITA.
Podľa Šimečku, šéfredaktora SME od roku 1999, bol však problém v zaujatosti na opačnej strane:
Išlo o to, že ja za podstatnú súčasť slobody, nezávislosti a profesionality novinára považujem aj jeho schopnosť kriticky skúmať spoločenské a ekonomické javy bez ohľadu na to, či sú mu sympatické alebo nie. To platí aj pre reformy, okrem iného aj preto, lebo myšlienku ich nevyhnutnosti zdieľa veľká časť redakcie SME, vrátane mňa. Upozorňoval som na to v redakčných debatách dosť často, ale zrejme sa mi nepodarilo všetkých presvedčiť, že nezávislosť novinára je dôležitejšia ako nekritická obhajoba reforiem.
Javorský bol koncom novembra šéfredaktorom prepustený, zvyšní traja novinári zo SME odišli sami ku koncu roka. Katalyzátorom samotného odchodu bola nakoniec voľba Dušana Devána, bývalého člena vedenia agentúry SITA, za šéfredaktora Hospodárskych novín. Tam štyria novinári ekonomickej sekcie SME odišli: Javorský a Jaroš sa stali zástupcami šéfredaktora, Velecký je vedúcim sekcie Podniky a trhy, Kóňa radový reportér. Naopak do SME prešli traja bývalí reportéri HN - Jančík, Danielis a Cveček.
Alexej Fulmek, šéf vydavateľstva Petit Press, ktoré SME vydáva, hovorí:
Je to nezvyčajné, ale nič dramatické, stáva sa, že dochádza k výmene ľudí. ... Nemyslím si, že to bude mať nejaký zásadný dosah na ekonomické spravodajstvo, či na jeho orientáciu.
Šimečka o budúcnosti hovorí:
Som presvedčený o tom, že príchodom skúsených redaktorov sa ekonomické spravodajstvo SME nielen už teraz zlepšilo, ale bude sa zlepšovať čoraz viac.
PS Som inak sklamaný, že som sa o tomto spore nedočítal už niekde inde (myslím mimo SME a HN, ale snáď aj v týchto dvoch denníkoch by si čitateľ zaslúžil vysvetlenie náhlej zmeny). Pre kritické čítanie novín je dôležité vedieť ich vlastníka, hlavných inzerentov, ale aj zmýšľanie a kontakty šéfredaktora či hlavných redaktorov. Je dôležité skúmať a analyzovať aj našich poskytovateľov informácií, aby sme vedeli vyhodnotiť, čo za informácie dostávame a prečo to asi tak je. Naše médiá si zmeny v iných médiách všímajú celkom nedostatočne.
16. jan 2006 o 13:44
Páči sa: 0x
Prečítané: 8 460x
SPW: Po spore so Šimečkom odišli zo SME 4 redaktori
Za posledné dva mesiace odišli zo SME štyria redaktori z ekonomickej sekcie: Juraj Javorský, Martin Jaroš, Tomáš Velecký a Martin Kóňa. Hlavným dôvodom bol podľa dotknutých strán spor so šéfredaktorom SME Martinom M. Šimečkom o štýle písania o vládnych ekonomických reformách.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(192)