reklama

Súd so Slotom Markíza vyhrala, SME prehralo

Ako naše súdy analyzujú prácu žurnalistov a jej dopad na politikov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (82)
Obrázok blogu
(zdroj: foto SME/sme.sk - Ján Krošlák)

V marci 2008 prišli Nový Čas a TV Markíza so zisteniami z registrov ŠtB, že Ján Slota mal v mladosti kradnúť tovar v obchode, resp. pri emigrácii autá v Rakúsku. Šlo o záznamy zo zväzku Slotovho otca a jedného kamaráta. Informácie prebrali následne mnohé médiá, vrátane SME. Slota podal žaloby na ochranu osobnosti. S Markízou prehral, so SME (zatiaľ na prvom stupni) vyhral. Prečo ten rozdiel?

V oboch sporoch Slotov advokát Juraj Hatvany argumentoval, že médiá vyhlasovali kriminálnu minulosť za fakt, hoci zväzky ŠtB nie sú na 100% dôveryhodné, a súdy či polícia nikdy Slotu neoznačili za zlodeja v daných prípadoch. A že médiá konali zo zištných dôvodov zvýšiť si sledovanosť či čítanosť a následne zarobiť, resp. rovno chceli Slotovi poškodiť. Ako odškodnenie Slota žiadal od oboch médií verejné ospravedlnenie a 65 tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho právnici argumentovali aj škodami na verejnom i súkromnom živote politika. „Počas obdobia niekoľkých nasledujúcich mesiacov po odvysielaní...denne bol žalobca vystavený podozrievavým pohľadom prípadne i priamym otázkam smerujúcim k jeho údajnej kriminálnej minulosti...Celá situácia viedla v konečnom dôsledku až k tragickej smrti jeho rodičov...psychicky veľmi ťažko zvládali mediálny nápor...utrpel i jeho spoločenský život. Priatelia sa mu začali vyhýbať....Žalobcovi, ako aj jeho manželke, boli vyslovene nepríjemné a urážali ich posmešné poznámky a otázky okolia, ktoré i v prípade, že boli myslené položartom, vzhľadom k ich obsahu im osobne nepripadali vtipnými...uverejnené výroky vnášali zmätok a pochybnosti aj do jeho vzťahu s vlastnou manželkou.

V oboch sporoch vystúpili aj svedkovia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svedkyňa Slotová Ľubomíra (manželka žalobcu) uviedla, že akonáhle začala táto nepravdivá a nezmyselná kampaň v ich rodine, poznačilo ich to veľmi psychicky aj zdravotne...Manželovi dôverovala, pri prečítaní článku mala z toho skľúčené pocity a samozrejme nasledovali nekonečné rozhovory, aby túto dôveru si utvrdila, boli k tomu aj manželské hádky a dusné ticho v domácnosti.

Svedok Rudolf Púčik, poslanec NRSR, podpredseda SNS...uviedol...absolvoval niekoľko osobných ako aj telefonických rozhovorov, v ktorých boli členovia strany rozhorčení a v podstate mu uvádzali, že keď vstupovali do SNS, tak neboli oboznámení s tým, že Ján Slota má kriminálnu minulosť...Viacerí mu uviedli, že sa cítia podvedení, keby boli vedeli aká je minulosť Jána Slotu, tak do SNS nevstúpia a SNS by ani nevolili....V SNS, v ktorej pomery jednoznačne pozná, to narušilo vzťahy aj atmosféru v strane...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Advokáti Markízy a SME z Dedák&Partners zase argumentovali, že novinári len citovali zo zväzkov ŠtB ako historických dokumentov, že ide o dôležité informácie verejného záujmu, keďže sa týkajú vysokopostaveného koaličného politika a navyše v oboch médiách dali priestor Slotovi (ten odmietol reagovať). 

Nakoniec kľúčovým v oboch sporoch bola interpretácia niekoľkých použitých viet a slovných spojení médií, nie téma, zdroj informácií či postavenie politika.

Kým Markíza použila titulky "Nové fakty o minulosti Jána Slotu" a "Minulosť Jána Slotu koalíciu nezaujíma" (obe reportáže televízia z archívu vystrihla) ktoré sa dajú interpretovať dvojako ako fakty=dokumenty Štb aj ako fakty=Slotove výčiny, resp. minulosť = skutky alebo aj ako záznamy o údajných skutkoch. SME zase zobralo informácie v spisoch za automaticky pravdivé titulkom "Slota na úteku kradol," resp. podtitulkom druhého článku "Ján Slota nevykrádal len autá v Rakúsku, ale aj textil a mäsiarstvo v obci Koš." Samotné reportáže (Gábor Grendel) a články (Monika Tódová) oboch médií už podávali informácie v podmienenom štýle (údajne, má mať, ak by boli informácie pravdivé, resp. sa to píše vo zväzku, vyplýva to z nich...), ktorý verejnosti naznačoval, že pravdivosť informácií jasne závisí od hodnotenia vierohodnosti zväzkov ŠtB. Obaja novinári podotkli, že neexistujú oficiálne dôkazy možných Slotových kriminálnych skutkov u polície.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V spore s Markízou sudkyňa Gabriela Dúbravková rozhodla v neprospech Slotu. V odôvodnení podčiarkla „osobitný význam tlače v demokratickej spoločnosti...sloboda tlače poskytuje verejnej mienke jeden z najlepších prostriedkov ako poznať a hodnotiť myšlienky a postoje vedúcich osobností.“ (tlač sa v texte používa ako synonym pre médiá – g.š.). Markizácke titulky brala v kontexte príspevkov. Podľa nej "je potrebné prihliadať na celé príspevky, nielen na jednu či dve dotknuté vety," z ktorých je potom zrejmé, z akých zdrojov sa cituje. Toto rozhodnutie potvrdil aj senát krajského súdu pod vedením Kazimíry Hallovej:

Vychádzajúc zo zdroja použitých informácií, spôsobu prezentovania príspevkov a vytvorenia možnosti pre navrhovateľa vyjadriť sa k publikovanej téme, krajský súd došiel k záveru, že nedošlo k neoprávnenému zásahu do osobnosti navrhovateľa.

Naopak, sudkyňa Anna Majeriková zase rozhodla v spore so SME v prospech Slotu. Formuláciami, že Slota kradol autá či textil, podľa nej denník "uviedol nepravdivý údaj ako nespochybniteľný fakt." V odôvodnení argumentovala, že "treba rozlišovať medzi jasnými výrokmi, že ku skutku došlo a výrokmi, že údajne sa osoba niečoho dopustila...Úlohou titulku je čitateľa upútať a titulok by mal odkazovať na kľúčový fakt v článku a mal by vystihnúť podstatu jeho obsahu, ale pritom nesmie ísť o nepravdivý údaj." Ako primerané odškodné sudkyňa videla na úrovni 10 tisíc eur.

Z týchto dvoch rozhodnutí vidno, aká tenká je hranica medzi pre naše súdy prijateľným a neprijateľným zásahom do reputácie jednotlivca. Niekedy sa zdôrazní sloboda tlače a kontext informácie (prípad Markízy), niekedy zase správnosť každej jednej formulácie (SME). Odškodné pre dotknutého sa odôvodní veľmi voľne (prečo nie 5 tisíc, alebo 50 tisíc eur?). Na druhej strane treba uznať, že tlak na vecnejšie titulky a formulácie môže naozaj prispieť k vecnejšej spoločenskej debate. Druhým extrémom však je vyhlasovať za nepravdivé všetky skutky, pokiaľ ich naše súdy neuznajú ako trestné.

Rómovia a nerómovia: Čitateľ Martin Bulák mi napísal o rozdielnom informovaní pri dvoch nezodpovedných konaniach rodičov:

Uvediem to na dvoch poslednych prikladoch. V prvom ked (biela) matka stratila dceru, bola vyhlasena patracia akcia, no neskor sa zistilo ze matka najskor hodila dceru do vahu (alebo jej tam spadla) - no vedela o tom ze sa nestratila.
Dalsi pripad bol teraz ked sa stratilo romske dieta, no nakoniec sa naslo vo vysokej trave pri ihrisku. Vtedy na margo patracej akcie nezabudla redaktorka dodat, ze teraz to patranie zaplatime z nasich dani. (reportérka Klaudia Budzová: „Polícia sa prípadom ďalej už nezaoberá. Včera ho uzavreli a neopodstatnený výjazd desiatky policajtov zaplatíme z našich daní.“)

Nie je to neférová antipatia k Rómom?, pýta sa čitateľ.


TASR neoveruje Tomanovú: Čitateľ Jakub Šturc ma upozornil ako laxne agentúra TASR citovala začiatkom júla vtedy ešte ministerku práce Vieru Tomanovú (a prebrali to ďalšie médiá, vrátane sme.sk):

Okrem odvodového bonusu vidí odchádzajúca ministerka problémy aj v nezvyšovaní, prípadne rušení inštitútu minimálnej mzdy. "Chceme, aby tu ľudia pracovali za hrsť ryže? Prečo sa neporovnávame s krajinami ako sú Nemecko, Švédsko alebo Dánsko? Chceme byť na úrovni Bangladéšu?" spýtala sa.

Vtip je v tom, že Nemecko, Švédsko ani Dánsko vládou stanovenú minimálnu mzdu nemajú (záleží od kolektívnych rokovaní v priemysle či firmách). Prečo si novinár nedá námahu a overí základné tvrdenie ministerky?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu