reklama

Štátni inšpektori trestajú novinárov za nesprávnu jednotku výkonu

Ak výkon motora auta neuvedú médiá v kilowattoch, hrozí im pokuta

Písmo: A- | A+
Diskusia  (154)
Správne slovensky povedané 745,69987158227022 W.
Správne slovensky povedané 745,69987158227022 W. (zdroj: flickr-Caveman 9223)

V októbri minulého roka upozornil týždenník Plus 7 dní na nové auto dcéry Vladimíra Mečiara v článku „Ďalší tereniak“:

Niet pochýb o tom, že Magda Gáliková, rodená Mečiarová, si potrpí na obrovské autá, pripomínajúce skôr prostriedky hromadnej dopravy. Kým donedávna sa vozila na terénnej ozrute Nissan Armada, v súčasnosti ju vídať, ako sa vyváža na novučičkom, maximálne priestrannom aute Audi Q7. Magda Gáliková každé ráno opúšťa byt na Ulici Fraňa Kráľa na luxusnej mašinke. Ide o najväčšie Audi s pohonom 4x4, čo politikovej dcére vzhľadom na predchádzajúce autá nepochybne vyhovuje. Najčastejšie sa predáva s trojlitrovým dieselovým motorom, ktorý má výkon až 240 koní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za článok si týždenník vyslúžil pokutu 99 eur od Slovenského metrologického inšpektorátu (SMI). Tento štátny orgán sleduje, či sú meradlá podnikateľov v poriadku, či zabalené tovary korešpondujú deklarovaným hodnotám a v menšej miere aj to, či sa používajú oficiálne schválené jednotky a ich symboly. Podľa zákona o metrológii dozoru podliehajú aj podnikatelia, ktorým je aj akýkoľvek vydavateľ. Podľa vyhlášky inšpekcie je pre výkon zákonnou jednotkou watt (v násobku kilowatt), nie konská sila. Tá sa môže používať, ale len ako doplnok k wattu, a podľa zákona toto „označenie musí byť menšie a menej výrazné ako údaj v zákonných jednotkách.“ Hore citovaný odsek z článku tento zákon porušil (a podobne raz aj ďalší článok v čísle týždenníka - reportáž z autosalónu).

Ako píše Inšpektorát vo svojom rozhodnutí (poskytla mi ho redakcia Plus 7 dní) z konca decembra:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenský metrologický inšpektorát z pokladov rozhodnutia, ktoré si na základe rozhodnutia zabezpečil, presne a úplne zistil skutočný stav vecí. Každý dôkaz jednotlivo a všetky dôkazy vo vzájomnej súvislosti zhodnotil, pričom vychádzal najmä zo skutkového stavu zisteného pri inšpekčnej činnosti... Inšpektorát vzal do úvahy spôsob, akým došlo k porušeniu zákona a súčasne prihliadol na následky zisteného protiprávneho konania – nepoužívaním zákonných meracích jednotiek a ich symbolov môže byť spotrebiteľ uvedený do omylu, spotrebiteľ nevie určiť aký výkon má kôň.

Dôkazy reálnych dopadov na spotrebiteľov však v odôvodnení ničím podložené nie sú. Plus 7 dní dáva pokutu do súvislosti so svojimi kritickými článkami z rokov 2008-9 na adresu bývalého šéfa Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, s ktorým má inšpektorát rovnaké sídlo a príbuznú náplň práce (a okrem toho je Úrad odvolacím orgánom pre inšpektorát aj vo veciach pokút).

Ťažko súdiť, no pokuta pre médiá je naozaj výnimočná. Pritom novinári výkon áut často opisujú len pomocou koní, nie vždy aj vo wattoch. Len v októbri 2009 - teda rovnaký mesiac ako vyšiel dotknutý článok Plus 7 dní - som napočítal takmer 100 článkov či reportáži, kde si novinári počínali ako ich kolegovia z Plus 7 dní (šlo o všetky televízie, dennú tlač, internetové portály až po motoristické magazíny Stop, Automagazín, AutoBild Slovensko či Halóauto). Hrubým odhadom to teda vychádza na viac ako tisíc porušení zákona ročne.

Podľa hlavnej inšpektorky SMI Kamily Vitkovičovej však úrad udelil za celý rok 2009 len jednu pokutu (prípadná pokuta pre Plus 7 dní sa bude rátať tento rok, lebo týždenník sa odvolal). Rok predtým dokonca žiadna pokuta nepadla. Celkovo podľa Vitkovičovej padli od roku 2005 len štyri pokuty, dokopy vo výške takmer 1500 eur.

Ak novinári nerobia verejnosti naschvál napriek, je zrejmé, že výkon v konských silách je zrozumiteľný a bežnejší výraz ako kilowatty. Zjavne spotrebiteľom žiadne ťažkosti takéto informácie nespôsobujú, obzvlášť ak nejde o technickú literatúru. Ak by to bol skutočný problém, médiá by dostávali desiatky sťažností. Prečo teda úrad radšej neiniciuje zmenu zákona, ale šikanuje médiá, ako keby neexistovali aj dôležitejšie problémy?


Vraj stratená generácia: Simona Miazdrová v markizáckej Paľbe riešila otázku kvality vysokoškolského štúdia:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tony ekonómov, manažérov, právnikov. Ročne ich chŕlia slovenské vysoké školy požehnane. Niekoľkonásobne viac, ako pred 20 rokmi. A to si začína vyberať svoju daň. Napriek získanému titulu sa totiž mladí vysokoškoláci nevedia uplatniť. Diplomy sa menia na obyčajné zdrapy papiera a z nadšených absolventov sa pomaly stávajú slabí a nechcení.

Aké má autorka dôkazy? Čísla v reportáži padli len dve. Že kým teraz je vraj 32 tisíc evidovaných uchádzačov o zamestnanie z radov absolventov, pred rokom ich bolo 18 tisíc. Lenže to bol aj čas obrovskej krízy, takže sotva vieme ten vplyv oddeliť od problému kvality vysokoškolského diplomu. Navyše, tie čísla sú za všetkých absolventoch škôl, nielen VŠ (k októbru 2009). Vysokoškolákov-absolventov bolo v októbri bez práce 5100, k decembru ale už 3800.

Pritom VŠ ročne končí zhruba 30 tisíc ľudí. Že 87% ľudí si v čase krízy nájde práce do pol roka od skončenia školy celkom nevyzerá na osudový problém s malým dopytom po vysokoškolákoch.

Autorka sa bavila s niekoľkými vysokoškolákmi, čo si nevedia nájsť prácu. Len jeden, Michal Liba (žurnalistika), bol ochotný povedať svoje meno. Zhodou okolností s rovnakým človekom sa rozprávali o rovnakom probléme aj Hospodárske noviny minulý november, a podľa HN už Liba vtedy po 3 mesiacoch prácu našiel, a to vo svojom odbore v médiách. Mávanie nejakou stratenou generáciou je len zbytočným strašením. Nehovoriac o filozofických bludoch typu:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naozaj sa môže táto generácia slobodne rozhodnúť. Asi tak, ako každá pred ňou. V starom známom hesle: ak chceš s vlkmi žiť, musíš s nimi vyť. A keď to človek nedokáže, každý vlk na to aj tak hneď príde. Takže ak sloboda, tak pomyselná a prirodzene obmedzená na potreby väčšiny.

Pritom o kvalite VŚ by sa dalo všeličo povedať, ale nie takto povrchne a nepresvedčivo.

PS Dušan Károlyi mal na druhej strane peknú reportáž, ako je štát krátky na daňové úniky.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu