
Reportér STV Jozef Šivák v sobotu ponúkol príspevok o tom, ako sa súčasné slovensko-maďarské spory politikov vraj netýkajú žiakov v stredných školách v Komárne:
Vzťahy medzi slovenskými a maďarskými politikmi, ktoré naštrbili extrémisti, sa bežných ľudí takmer nedotkli.
... Blokáda hraníc Maďarskými gardami, či pochod v kópiách nacistických uniforiem v Kráľovskom Chlmci. Ani to nedokázalo pokaziť slovensko-maďarské vzťahy študentov.
Príspevok ponúkal ilustračné obrázky Maďarských gárd z Budapešti a maďarskej Národnej stráže z Kráľovského Chlmca. Žiadna pripomienka provokácií Jána Slotu, nič o spornom policajnom zásahu slovenskej polície v Dunajskej Strede či nezmyselnej podobe učebníc na pokyn ministra školstva Mikolaja. Šívák dal na záver priestor len dvom politikom vládnej koalície:
Naši politici sú radi, že zlé vzťahy s maďarskými kolegami nezasiahli bežných ľudí.
Dušan ČAPLOVIČ, podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny
--------------------
Žijú normálnym životom. Táto hra sa hraje vo veľkej politike.
Ján MIKOLAJ, minister školstva SR /SNS/
--------------------
Majú úplne iné problémy, ako tie, ktoré sa nám tu podsúvajú alebo donášajú z Maďarska.
Nasledoval ešte jeden záber na Národnú stráž. Koniec príspevku. Na politikov SMK či tých z Maďarska si Šivák čas nenašiel.
To je príklad práce tej istej redakcie hlavných večerných správ, ktorá sa o októbrových Slotových urážlivých slovách na konto maďarského národa, jeho symbolov či ministerky zahraničných vecí Maďarska na rozdiel od všetkých ostatných médií ani nezmienila.
Ani sa potom nečudujem príbehu spisovateľky Daniely Kapitáňovej, ktorá v sobotu v SME napísala (€):
...redaktorka Maďarskej redakcie národnostného vysielania STV si pozvala do relácie hosťa, s ktorým sa cestou do štúdia rozprávali svojím rodným jazykom. Ako čakali na výťah, zastavil sa pri nich mladý muž, ďalší zamestnanec televízie, dokonca člen jej najvyššieho riadiaceho manažmentu, a ľadovým hlasom ich prerušil slovami: „Uvedomujete si, že sa nachádzate na pôde Slovenskej televízie?!“
PS Štáb STV bol celý pracovný týždeň v Číne spolu s delegáciou slovenských politikov. Peter Bubla z STV z toho pre správy pripravil minulý týždeň štyri príspevky( 1 2 3 4 ). Všetko tradičné oficiality s politikmi. Ani raz nepadlo slovo o čínskych komunistoch, o autoritárstve či ľudských právach. Pre diváka STV to vyzeralo ako užitočná návšteva hociktorej vyspelej krajiny.
HN v konflikte záujmov: „ Bakala dosiahol rekordný zisk,“ hlásil titulok v piatkových Hospodárskych novinách . Šlo o bežnú biznis správu (zdroj ČTK):
Ťažobná spoločnosť jedného z najbohatších Čechov Zdeňka Bakalu New World Resources, ktorá v Česku vlastní čiernouhoľné firmy OKD, zvýšila za prvých deväť mesiacov roka čistý zisk o 137 percent na 259 miliónov dolárov (v prepočte 7,9 miliardy Sk). Tržby vzrástli o 60 percent na 1,55 miliardy eur. Za lepšie výsledky vďačí vyšším cenám uhlia a koksu.
Lenže pre HN to nemôže byť bežná správa. Pán Bakala totiž okrem okrem baní vlastní aj samotné Hospodárske noviny , a to od septembra tohto roku. Prečo sa HN nezmienili o tom, že píšu o firme svojho vlastníka, čím by čitateľa upozornili na svoj konflikt záujmov?
Mimochodom, české Hospodářské noviny, tiež vlastnené Bakalom, pristúpili k informáciám profesionálne. Na konci obdobného článku čitateľom uviedli:
Těžební společnost New World Resources kontroluje finančník Zdeněk Bakala, který vlastní také vydavatele Hospodářských novin - společnost Economia.
Mimochodom, české HN na rozdiel od tých slovenských zvolili aj celkom iný titulok: „ Výsledky NWR zaostaly za očekáváním analytiků .“ Zjavne je v českých HN iná žurnalistická kultúra.
Kde sú hranice istoty pre tvrdenie novinára?: Toto je menej výčitkou ako námetom na diskusiu. Všimnite si tie titulky:
Plagiátor si našiel miesto na Slovensku, SME , 15.7.2008, Ján Krempaský
Český docent, ktorého etická komisia zlínskej univerzity Tomáša Baťu usvedčila z plagiátorstva, prednáša na Bratislavskej vysokej škole práva. Jej predstavitelia tvrdia, že počkajú na súd.
Docent nie je plagiátor, SME , minulý piatok, Ján Krempaský
Nevinu českého odborníka na marketing a reklamu potvrdilo policajné vyšetrovanie a uznala ju aj univerzita, ktorá ho vyhodila.
Výstava naháčov pre deti: Filip Hanker ma upozornil na dva záhadné výroky vo včerajších správach Markízy :
Jana Žitňanská povedala k slovenským nákupom hračiek pred Vianocami:
Väčšinu kupujúcich ešte stále zaujíma najmä cena výrobku a v čase finančnej krízy to platí o to viac.
Finančná kríza je problém, ale netreba ju zase preceňovať. Nezamestnanosť u nás by mala byť napriek prvým dopadom krízy nižšia ako pred rokom a reálne mzdy naďalej rásť, hoci pomalšie. Čiže skôr bude pravdou, že napriek všetkému bude cena výrobku/hračiek dôležitá pre MENEJ ľudí ako pri vianočných nákupoch pred rokom.
K istej výstave v Bratislave reportér Markízy Tibor Mattyašovský zase povedal:
Poľskí fotografi na snímkach zachytávajú najmä obnažené chlapské telá, veľakrát v obscénnych polohách. Výstavu mestská časť Staré Mesto povolila, pretože autori najkontroverznejšie fotky stiahli a umiestnili nápis "Od osemnásť rokov nevhodné".