reklama

Dosť bolo ležérnosti, pán Schutz

Napriek tým urážkam predseda vlády paradoxne môže prispieť aj ku kvalitnejšej žurnalistike

Písmo: A- | A+
Diskusia  (112)
Obrázok blogu
(zdroj: ilustr.foto flickr - Ron J. Anejo)

Premiér Fico nazval idiotmi novinárov za 5 prípadov, kde podľa neho došlo k dezinformáciám, zavádzaniu či klamstvám. V dvoch prípadoch šlo o komentátora SME Petra Schutza (klimatizácia tunela na Úrade vlády vraj pre Fica, založenie slovenskej ambasády v Bielorusku vraj Ficom). Schutz sa krátko nato ospravedlnil za obe dve faktické chyby, ktoré podľa neho neboli pre podstatu jeho kritiky premiéra podstatné. Povedal, že k omylom došlo z istej ležérnosti.



Vzápätí komentátor zopakoval podstatu svojho argumentu, že Fico nie je predsedom šetrnej vlády: nárast rezervy predsedu vlády a jej pochybné používanie. A ako finančne najsilnejší argument Ficovho plytvania ponúkol analýzu mimovládky:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
...napokon inštitút INESS – ešte jeden prierezový fakt – hovorí o tom, že plytvanie vlády za posledných 6 mesiacov bolo 9,5 miliardy slovenských korún a v tomto svetle je ÚPLNE jedno, či tunel bol klimatizovaný a koľko stál.

Rovnaký argument spomenul aj v tom pôvodnom komentári v SME, kde spravil tie dve faktické chyby:

Keďže po jednom všetko sa menovať nedá, paušálne k téme úspor patrí už len odhad inštitútu INESS, ktorý plytvanie štátu za posledných šesť mesiacov ocenil na 9,5 miliardy korún. V osobe predsedu vlády máme teda do činenia s ozajstným držgrošom, pre ktorého „uprednostniť efektívnejšie riešenia nezaťažujúce štátny rozpočet“ (platená správa) je priam posvätné.

INESS však žiadnu analýzu plytvania vlády za posledný polrok nespravil. Richard Ďurana z INESS mi napísal, že projekt o plytvaní verejnej správy bol naposledy aktualizovaný k prvému polroku 2008. Tých 9,5mld by podľa neho mohlo pochádzať z ich databázy plytvania štátu, a to k obdobiu 4.kvartál 2007 (Schutz podľa neho s INESS nič nekonzultoval).

Ale časový nesúlad je ten menší problém. INESS totiž vyhodnocuje plytvanie nie podľa toho, kedy k nemu došlo, ale kedy sú škody definitívne, resp. kedy o plytvaní informujú médiá. Čiže zahŕňajú sa aj staršie kauzy. Konkrétne z toho celkového čísla 9,55mld Sk je absolútne najväčšou položkou 8,7 miliardy. Ide o nedobytné pohľadávky z rokov 1991-94 za štátne záruky pre firmy Calex a ZVL PM. Ministerstvo financií ich minulý rok definitívne odpísalo, keďže súd odmietol vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku firiem. Ako píše INESS, „je to realizácia straty vzniknutej na základe záruk poskytnutých v rokoch 1991 až 1994.“

A toto Schutz použije ako argument o plytvaní Fica?? Zase srandujeme?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ficove podlé urážky a útoky na integritu jeho kritikov sú samozrejme škodlivé pre zdravú výmenu názorov o činnosti vlády. Ale okrem urážok občas Fico ponúkne aj vecné argumenty. Kritiku Tomanovej si pred rokom vysvetlil tak, že médiá sú podplatené výletmi od DSS-siek. Hlúposť, ale rôzne firemné úplatky sú pre kredibilitu novinárov skutočný problém, a práve po Ficovej kritike viaceré médiá aj siahli k sprísneniu svojich interných pravidiel a k sankciám. Jasné, médiá o Ficovi prinesú 5 chybných článkov oproti 100 oprávneným, kde obhajujú verejnosť pred zneužitím moci a plytvaním. Premiér samozrejme spomenie len tú menšinu (a už vôbec nie najväčšie mediálne škandály tohto roka, STV a TA3). Ale opäť, ak by médiá také ležérne neboli, Ficovi by ostali už len tie urážky, nie vecné argumenty. Je v záujme verejnosti ale aj samotných médií, aby popracovali na tej kontrole faktov, ktoré svojim čitateľom či divákom ponúkajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS STV o urážkach premiéra ako jediná mlčala. Podporuje tak falošný dojem diváka, že Fico (či Slota) sú kultivovaní politici ako väčšina ostatných. Skvelá práca.


Ekonomická raketa Vietnam: Lucia Košecká z STV v pondelok k Vietnamu divákom povedala:

Exportná sila Vietnamu výrazne rastie. Podľa odborníkov môže čoskoro predbehnúť aj Čínu. Príležitosť investovať hľadá aj Slovensko.

Žeby naozaj krajina s 86 miliónmi obyvateľov vedela tak rýchlo odpísať viac ako miliardovú krajinu? Pozrime sa na čísla.

Objem exportu (mld dolárov):

 

 2005

2006

 2007

  Vietnam

 33

 40

 48

  Čína

 762

 969

 1218


Čoskoro ako čoskoro.


Pravda a zálohovanie PET fliaš: Pravda celé minulé obdobie podporovala zavedenie zálohovania PET fliaš. Vtedajšia redaktorka denníka Gabriela Kaliská obhajovala zálohovanie PET v početných komentároch. Vyberám:

22.7.2004, Ostanú fľaše v hore?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
...spotrebitelia ročne kúpia asi 280 miliónov kusov nápojov v PET fľašiach. To je tak 10 000 ton. Väčšina z nich skončí v kontajneroch na odpady či pohodená v lesoch, kopcoch, horách, vodách aj priekopách popri cestách. Skúsenosti však dokazujú, že pri vyberaní záloh sa ich do obchodu vráti až 80 percent. To, že si to vyžiada istú námahu nielen od kupujúceho, ale aj od výrobcov a obchodníkov niet pochýb. Určite to však za to stojí. Vznikne menej odpadu, ktorý pôjde na skládky. Náklady na odvoz smetí sa znížia, čo sa odrazí aj na vrecku občana.

23.5.2006, Zasypaní fľašami

Ani štyri roky nestačili ministrovi Lászlóovi Miklósovi na to, aby presvedčil kolegov vo vláde a presadil zálohovanie umelohmotných fliaš.... Slovensko preto bude naďalej veľkým smetiskom... Na špinavú krajinu však politici z bavorákov nedovidia.

a tento postoj sa odrážal aj v spravodajstve, ktorá Kaliská písala napr.:

22.7.2004

Už takmer rok nedokázali ministri László Miklós a Pavol Rusko vyriešiť spor o zálohovanie plastových fliaš. Aj v súčasnosti rokovania stoja, pretože obaja sú na dovolenke. Výsledkom toho je, že ľudia stále neplatia za PET fľašu, hoci už vlani v októbri mali za ňu v obchodoch dať zálohu štyri koruny. Výkupy pritom podporujú aj občania.

A tak je celkom zaujímavý súčasný postoj Pravdy, keď nové vedenie ministerstva životného prostredia to zálohovanie navrhlo. Spravodajský článok od Vladimíry Kucejovej má celkom iný tón:

Spotrebiteľom na Slovensku hrozí, že čoskoro budú nosiť do obchodov okrem štrngajúcich sklených aj plastové fľaše. Ministerstvo životného prostredia prišlo najnovšie s návrhom zálohovať aj plastové PET fľaše. Minerálky a iné nápoje by sa následne predávali aj o niekoľko korún drahšie, k bežnej cene by sa prirátala aj záloha.

Už žiadna zmienka, že v prieskumoch vraj občania sú za zálohovanie, ale dôraz na to, že im hrozia vyššie náklady.
Nedostatok konzistentnosti, resp.kritika za každú cenu sú inak v prípade Pravdy očividné vo viacerých oblastiach. Raz sa k tomu vrátim.

Ako štát zníži ceny potravín: Jozef Sedlák z Pravdy včera napísal:

Zhruba 450– tisíc ton kukurice a kŕmnej pšenice, ktorá po bohatej úrode nemá odbyt na Slovensku ani v Európe, vykúpi štát. ...Celá operácia vyjde na 1,5 miliardy korún (49,8 milióna eur) z peňazí mimo štátneho rozpočtu. Výkup by mal pomôcť znížiť ceny chleba, mlieka i mäsa.
... Podľa ministra tonu kukurice a kŕmneho obilia budú sťahovať za cenu okolo tritisíc korún (okolo sto eur). Aktuálna trhová cena kukurice je okolo 2 600 korún za tonu (86,30 eura).

Čože? Štát zvýši dopyt a následne majú ceny potravín klesať? Veď logicky je to presne naopak, štát môže akurát ceny zvýšiť, keďže potravinári by inak mohli nakupovať suroviny lacnejšie. V samotnom článku autor ani nevie to údajné zníženie preukázať. Na konci hovorí o niečom inom:

Chlieb, mlieko aj mäso by sa rozhodne mali predávať lacnejšie. „Ceny by mali ísť dole, pretože tona potravinárskeho obilia už nestojí osemtisíc korún, ale presne polovicu,“ povedal Becík.

Takže zjavne pokles cien už nastal dávanejšie, keď o štátnej intervencii nebolo ani chýru.

Fikcia Markízy: Televízía včera v správach oznámila:

Martina ŠIMKOVIČOVÁ, moderátorka
--------------------
V kauze prenájmu lukratívnych pozemkov pri Bratislave za päťdesiat halierov na štvorcový meter, o ktorom sme informovali v uplynulých dňoch, nastal obrat. Televízii Markíza sa podarilo zistiť, že na prvý pohľad nevýhodnej zmluve predchádzala ďaleko nevýhodnejšia dohoda, uzatvorená ešte za bývalej vlády.

Aký obrat, aké zistenia Markízy. Už dva týždne je to všetko známe. Prípad ako prvý otvoril Ľuboš Kostelanský v Pravde a už v tom prvom článku uviedol, že bola aj staršia a nevýhodnejšia zmluva. O dva dni na to prišla Jana Parkrová zo SME aj tými podrobnosťami o cene. Tomáš Velecký z Markízy sa téme začal venovať až tento týždeň. Čo má znamenať tá fabulácia, že práve teraz nastal akýsi obrat, lebo Markíza niečo zistila?

Dáni a EÚ: Ako si všimla bývalá stážistka SPW Silvia Augustínová, Erika Farbiaková z Pravdy v stredu napísala:

Švédi, ktorí doteraz odmietali vzdať sa korún a vymeniť ich za eurá, menia pod tlakom finančnej krízy názor. Podobne Island a Dánsko zvažujú, že by vstúpili do Európskej únie a neskôr prijali aj európsku menu.

Možno Dáni všeličo zvažujú, ale vstup do EÚ by už 35 rokov nemuseli. Členom EÚ sa stali v roku 1973.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu