reklama

Veríte predpovediam ultrapesimistu Petra Staněka?

Prečo sa médiá toľko spoliehajú na ekonóma, ktorý v kľúčových predpovediach už toľkokrát zlyhal?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (122)
Obrázok blogu
(zdroj: SME – Peter Žákovie/sme.sk)

Finančná kríza môže trvať aj desať rokov
BRATISLAVA. Kríza na svetových finančných trhoch nebude krátka a potrvá ešte osem až desať rokov. Tvrdí to ekonóm Slovenskej akadémie vied a poradca premiéra Peter Staněk. Hlavný problém súčasnej situácie na trhoch nie je podľa neho v hypotekárnom bankovníctve, ale v extrémnom zadlžení obyvateľstva. 

Peter Staněk sa za posledný mesiac stal jedným z najcitovanejších ekonómov v našich médiách. Čiastočne určite aj preto, že na rozdiel od väčšiny analytikov je schopný na rovinu povedať konkrétne a zároveň hrozivé predpovede. Novinári to majú radi, dobre to články (cez ich titulky) predáva - ako v horeuvedenom príklade.

Lenže aké spoľahlivé sú vlastne Staněkove negativistické predpovede? Pri analýze jeho vyjadrení ku kľúčovým ekonomickým otázkam minulých rokov (daňová reforma, vstup SR do EÚ) sa zdá, že tento bývalý štátny tajomník financií poslednej Mečiarovej vlády, neskôr ekonomický expert Strany demokratického stredu/STRED (Ivan Mjartan) a súčasný premiérov poradca je v predpovediach vysoko neúspešný.

11.6.2002, Nový deň
Slovo má PETER STANĚK, ekonóm, autor knihy Globalizácia, EÚ a Slovensko
* Je deklarovaný dátum vstupu, rok 2004, reálny?

- Spomínané reformy budú realizované v období 2003 - 2005 a budú znamenať dosť vyčerpávajúci proces pre EÚ. Ak to hodnotím z tohto hľadiska, musím súhlasiť s poslancom Európskeho parlamentu H. P. Martinom o tom, že najskôr si musí EÚ urobiť poriadok doma a potom zrejme prijme ďalšie krajiny. Takže vstup do EU vidím skôr v rokoch 2005 - 2006.

Skutočnosť: Do EÚ sme vstúpili 1.mája 2004.

12.8.2002, STV
P. MITKA, Price Waterhouse Coopers, privatizačný poradca vlády::
" K cene Slovenských elektrární sa v tejto etape nebudeme vyjadrovať z toho dôvodu, že my sami ešte potrebujeme dokončiť ocenenie."
Peter STANĚK, Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky SAV:
"V dnešnej situácii potrebujeme za každú cenu príjmy z privatizácie elektrárne, pretože tie diery v rozpočte sú obrovské, tak toto si tak isto zistí aj budúci investor aj privatizačný poradca. Toto všetko vedie k tomu, že pravdepodobne tá cena nebude nejaká veľká a skôr bude tlačená rádovo nie na miliardy, ale na menšie sumy ."

Skutočnosť: Enel kúpil SE od štátu za 31 mld Sk .

3.6.2003, Národná Obroda
Daňovú reformu včera kritizoval aj Peter Staněk z Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky. Obavy vyjadril najmä zo zvyšovania daní z nehnuteľností a z negatívneho vplyvu rastu spotrebných daní. Reforma podľa neho môže znamenať zánik tretiny malých a stredných podnikov.

Skutočnosť : Počet malých a stredných podnikov v SR (definovaných ako podniky do 250 zamestnancov), ku koncu roka

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2003 

2004

 2005

 58 367 

 70 553

 79 364

Zdroj: Štatistický úrad SR

16.7. 2003, Nový deň
Príjmy reálne porastú až o tri roky
Slovo má PETER STANĚK, ekonóm-analytik a pracovník Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky SAV
" budúci rok bude náš vstup do EÚ prekrytý dosahmi daňovej reformy. Žiaľ, v tejto fáze pôjde o predstih cien pred rastom príjmov. Príjmy môžu reálne začať rásť o nejaké tri roky ."

Skutočnosť : Reálna zmena čistých príjmov priemernej domácnosti (%, ku koncu roka): rast príjmov mínus rast cien

2004 

2005

 2006

 +0,5

 +5,2

 +7,7

Zdroj: Štatistický úrad SR

1.8.2003, Nový deň
Zvyšovanie cien nemožno stotožniť s nijakou serióznou reformou, povedal nám včera ekonomický analytik zo Slovenskej akadémie vied Peter Staněk. Daň za súčasný daňový chaos budeme platiť ešte päť až desať rokov. Reči ministra financií Ivana Mikloša o tom, ako nám porastú reálne mzdy, nemožno brať vážne, pripomína uznávaný ekonomický expert. Výsledkom bude ďalší obrovský prepad domácej kúpyschopnosti a to položí mnoho malých, stredných, ale aj väčších firiem. V tomto kontexte pôsobí trápne, ak vláda hovorí o tristomiliónovej pomoci na podporu malých aj stredných podnikateľov. "Ide iba o chaotické látanie rozpočtových dier a nesystémové, zúfalé naháňanie dodatočných prostriedkov na prefinancovanie eurofondov," pripomína P. Staněk.

Skutočnosť: Reálna zmena priemernej mzdy v roku (%)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2004 

2005

 2006

 +2,5

 +6,3

 +3,3

Zdroj: Štatistický úrad SR

9.12.2003, Hospodársky denník
Nastane väčší pokles dopytu
Pozitíva daňovej reformy kompenzujú viaceré negatívne opatrenia

Podľa P. Staněka vysoká sadzba DPH bude negatívne pôsobiť na niektoré ďalšie snahy zahraničných investorov prísť na územie SR. V oblasti domáceho kúpyschopného dopytu obyvateľstva je možné, vzhľadom na kumulatívny dopad viacerých reforiem - penzijnej, sociálnej, daňovej atď., očakávať výrazné zvýšenie výdavkov domácností. Vo väzbe na dôsledky vstupu do EÚ v oblasti štandardizácie, certifikácie a ekologizácie výrobkov sa dá očakávať aj výrazné zvýšenie výdavkov firiem. To bude znamenať výrazné obmedzenie vnútorného domáceho dopytu. Keď sa k tomu pridá skutočnosť, že pokračuje deregulácia cien energií, minimálne pre roky 2004, 2005 a sčasti aj pre rok 2006, je možné očakávať pokles reálneho dopytu tak z hľadiska domácností, ako aj firiem.

Skutočnosť: Konečná spotreba domácností – reálna zmena

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2004 

2005

 2006

 +3,8

 +7,2

 +6,3

Zdroj: Štatistický úrad SR Hrubé investície firiem - reálna zmena:

2004 

2005

 2006

 +5,0

 +17,5

 +8,2

Zdroj: Štatistický úrad SR

29.4.2006, Nový Čas,
Cena za liter benzínu a nafty sa zvýšila o ďalších 60 halierov a na niektorých čerpacích staniciach tak prekročila 42-korunovú hranicu!...Cena benzínu u nás by v lete mohla byť na úrovni 45 korún za liter,“ predpovedá ekonomický analytik Peter Staněk, podľa ktorého letné ceny ovplyvní najmä hurikánová sezóna v USA a ich rastúci záujem o ropu z Európy.

Skutočnosť: Najvyššia týždenná priemerná cena v roku 2006 dosiahla 42,60 Sk koncom júla.


A bonus na záver:

22.7.2005, Hospodárske noviny, Keď hovorí analytik, nemusí to byť expert

Za odvážne a často nekompetentné považuje vyjadrenia analytikov bánk k rozličným ekonomickým otázkam ich kolega zo Slovenskej akadémie vied Peter Staněk. "Ak majú analytici úctu k realite a chápu ju v širokom kontexte, tak by mali byť podstatne opatrnejší a nepoužívať len niektoré ekonomické makročísla a selektívne vybrané údaje," upozorňuje Staněk.
... A ako je možné, že analytici, ktorí sa podľa Staněka vyjadrujú nekompetentne, pracujú vo významných inštitúciách? "O stratégii bánk, ktoré u nás pôsobia, sa nerozhoduje na Slovensku, ale v zahraničí. Keď niekto pracuje v renomovanej banke, ešte nemusí poznať súvislosti vývoja ekonomiky. Spolupracoval som s týmito inštitúciami a viem o ich analytickej úrovni. Preto nehovorme, že ten, kto tam robí, je automaticky super. Ak sú banky také vynikajúce, prečo majú problémy s klasifikovanými úvermi?" zdôrazňuje analytik SAV.


Slotova cesta vrtuľníkom od súkromnej firmy: Či šlo o nezákonný dar pre predsedu koaličnej strany bude prešetrovať parlamentný výbor, oznámili v stredu a štvrtok hlavné slovenské médiá. Slotovi má hroziť pokuta až milión korún. Ako ma upozornil čitateľ, o šetrení kauzy z hlavných slovenských médií neprekvapujúco neinformovali akurát STV (opäť napr. na rozdiel od Slovenského rozhlasu) a TA3 (vrtuľník patril firme Kmotríka, majiteľa televízie).

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu