reklama

Týždenník Slovo chváli Kašického, o svojom spolumajiteľovi mlčí

Redakcia Slova o vlastnom konflikte záujmov v kauze Kašického tendrov čitateľom nič nepovie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

TA3, 28.1

Kauza predražených tendrov na ministerstve obrany sa odvolaním šéfa rezortu Františka Kašického nekončí. Ministerstvo dnes zverejnilo ponuky a mená firiem, ktoré sa prihlásili do tendra na upratovacie práce. Existuje však podozrenie, že firma, ktorá postúpila ďalej, je nepriamo spojená so stranou Smer.
... Konateľom spoločnosti Slovclean je Martin Záhora a bývalým konateľom Martin Borguľa, ktorý je poslancom za stranu Smer v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Títo dvaja spolu figurujú aj v ďalších firmách. Jednou z nich je aj spoločnosť Nové slovo ktorá vydáva týždenník Slovo.

SME , 29.1

Podnikateľ Martin Borguľa má 30 rokov, vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Podľa obchodného registra figuruje v orgánoch 11 firiem vrátane ľavicového týždenníka Nové Slovo, ktorý je blízky Ficovmu Smeru.
„Je to mladý, tvrdý podnikateľ typu Roberta Kaliňáka,“ povedal o Borguľovi jeden z jeho kolegov poslancov v bratislavskom Starom Meste. Poslanec Smeru Ján Zvonár povedal, že Borguľu priviedol do prostredia Ficovej strany bratislavský funkcionár strany Juraj Gorner. „Predstavil nám ho ako mladého, ambiciózneho človeka a šikovného podnikateľa,“ povedal Zvonár. K ľavicovej politike mal blízko aj Borguľov otec Michal, ktorý bol po revolúcii federálnym poslancom za KSS aj SDĽ. Pred rokom 1989 bol Borguľa starší predsedom krajského národného výboru.

Hospodárske noviny , 29.1

Upratovanie za miliardu chceli pre ministerstvo obrany zabezpečiť aj firmy blízke vládnej koalícii. Podľa zoznamu uchádzačov, ktorý včera zverejnil rezort obrany na rozkaz ministra Františka Kašického (po škandále s tendrami podal demisiu - pozn. red.), sa o zákazku uchádzalo jedno zoskupenie firiem. Medzi nimi boli aj „eseročka“ Slovclean a akciová spoločnosť Meton Slovakia. V prvej do mája minulého roka pôsobil aj Martin Borguľa. Dnes je spoločníkom prostredníctvom firmy Slovunit, v ktorej pôsobí ako konateľ. Ten istý Martin Borguľa je pritom poslancom v bratislavskom Starom Meste za koalíciu Smer, HZDS, SNS, SF a KSS. Okrem Slovunitu pôsobí aj v ďalších firmách. Je napríklad spoločníkom v spoločnosti Nové slovo, ktoré vydáva ľavicový spoločensko-politický týždenník Slovo.

Jediný komentár ku kauze mal v Slove minulý týždeň Jakub Topol:

Slovo, Jakub Topol, 30.1, Ďalšia premiérova lekcia

Odchod Františka Kašického z ministerského postu je ukážkou novej politickej kultúry, po ktorej tak hlasno volajú opoziční politici a ktorú sľuboval premiér Robert Fico v čase svojho nástupu. Minister odišiel napriek tomu, že európsky úrad, ktorý má na starosti verejné obstarávania, priznal svoju chybu pri spracúvaní vyhlasovaných tendrov.
Štát neprišiel ani o korunu, ale minister vyvodil voči sebe politickú zodpovednosť.
...Celý prípad mohol najväčšiu škodu spôsobiť podnikateľom, ktorí by sa do tendrov prihlásili s očakávaním „astronomického“ obchodu a po otvorení obálok by zistili, že sa súťaží o sumu rádovo menšiu.

Ale keďže ide o týždenník, možno v Slove do uzávierky nestihli zareagovať na všetky skutočnosti, vrátane záujmov svojho spolumajiteľa. Včera teda vyšlo ďalšie, nové číslo týždenníka (č.6). Prezrel som si ho teda, a rátal som:

Počet zmienok o Kašickom a tendroch: 0
Počet zmienok o účasti Borguľu, spolumajiteľa Slova v jednom z tendrov: 0
Počet zmienok o konflikte záujmov redakcie v tej kauze: 0

O konflikte záujmov mlčí práve týždenník, kde obviňovanie iných (nielen) novinárov z pochlebovania ich vlastníkom či sponzorom je štandardom:

Slovo, 16.1.08 (o Kaníkovej dôchodkovej reforme)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Takú propagandistickú kampaň, akú sme zažili pri štarte dôchodkového sporenia, sme tu nemali už celé desaťročia. Médiá, ktorých príjmy geometricky nafúkli reklamné výdavky dôchodkových spoločností, pôsobili tiež ako reklamné nosiče a nedali priestor nielen kritikom a ich argumentom, ale ani ľuďom, ktorí sa už v prvej vlne stali obeťami dôchodkových podvodníkov.


Slovo, 8.8.2006 (o kauze Privilégium)

Médiá šikanujú ministerku Tomanovú na konkrétnu objednávku dôchodkových správcovských spoločností. Tak riekol premiér Fico. A trafil klinec po hlavičke.
... Premiér však konečne pomenoval veci pravými menami. Doposiaľ sa zdalo, akoby veril, že vojnu proti nemu vedú médiá. Dnes už je jasné, že Robert Fico si uvedomuje, že médiá sú v tejto vojne len nástrojmi, zbraňami . Sú to síce veľmi účinné a sofistikované zbrane, ale stále iba zbrane. Vojnu voči vláde však nevedú tieto nástroje, ale tí, ktorí ich riadia. To značí veľké korporácie, ich vlastníci a akcionári. Vedú ju multimilionári, mafiáni a kšeftári, ktorí sa cítia ohrození sociálnou politikou vlády. Vedú ju majitelia DSS-iek, ktorí sa cítia ohrození krokmi ministerky Tomanovej. Tieto privilegované skupiny ľudí využívajú médiá iba ako prostriedok na útoky proti vláde.
... To, že Fico ustál jednu ofenzívu zo strany DSS, nič neznamená. Dôchodkové spoločnosti sa budú v najbližších dňoch dôrazne ohradzovať voči Ficovým obvineniam. Medzitým sa dohodnú s vlastníkmi médií na ďalšej stratégii, nakúpia si reklamu za ďalšie milióny (prirodzene, z peňazí občanov, ktorí im odvádzajú odvody) a vojna bude pokračovať. Pešiaci v tejto vojne, ktorými sú jednotliví žurnalisti, možno dostanú nejaké tie omrvinky vo forme odmien a všetci budú spokojní.

Slovo, 5.9. (o našom prieskume v INEKO)

Slovenské médiá píšu, že imidž Slovenska v zahraničných médiách sa po nástupe novej vlády Roberta Fica výrazne zhoršil. Uvádzajú, že to vyplýva z analýzy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Počet negatívnych zmienok o Slovensku v článkoch vybraných zahraničných médií stúpol podľa inštitútu za posledný rok štvornásobne. Za Dzurindu podľa INEKO písali pozitívnejšie. Z akých prameňov (nie náhodou prevažne zo slovenských médií?), v čí prospech a s akým cieľom čerpali a stále čerpajú autori pozitívnych aj negatívnych farieb, aby vykreslili súčasné Slovensko, sa v správe neuvádza.

Veru tak, podpásový bumerang sa vracia. V čí prospech, pešiaci Slova?

PS Taký týždenník .týždeň, keď mal problémy ich vtedajší spolumajiteľ Rehák, vyložil hneď čitateľom karty na stôl (pozri Editorial). 


Predpoveď týždňa:

Ak index inštitútu INEKO, ktorý meria pravdepodobnosť prijatia eura, bude vo februári čosi pripomínať, tak najskôr Dow Jones v priebehu „čierneho pondelka“. Poznámky Európskej komisie, ktoré vložila do správy o plnení konvergenčného plánu, ventilujú dosť výraznú skepsu či neistotu o schopnosti Slovenska vstúpiť do eurozóny k 1.januáru 2009. Je to skrátka fakt.

Peter Schutz, SME, 31.1.

Pravdepodobnosť prijatia eura ostáva nezmenená na 78%
Pravdepodobnosť prijatia eura od roku 2009 bola v januári 78%, čo je rovnaká hodnota ako v decembri. Šance na euro tak ostali nezmenené aj po zverejnení správy, v ktorej Európska komisia hodnotí konvergenčný program slovenskej vlády. Vyplýva to z prieskumu, v ktorom INEKO v spolupráci s Klubom ekonomických analytikov (KEA) skúma názory odborníkov na prijatie eura.

Tlačová správa INEKO, 4.2.

PS Americký akciový index Dow Jones sa v „čierny pondelok“ 19.októbra 1987 zrútil o 23%.


Události na ČT1: Kritici zvyknú porovnávať nekvalitu spravodajstva STV s kvalitou Českej televízie. Sám som nemal príliš veľa príležitostí a času to porovnať, keďže v rovnakom čase som kvôli práci sledoval správy Markízy. V utorok som znudený z Markízy predsa na ČT prepol, a čo som si to nevypočul:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Roman PISTORIUS, moderátor
--------------------
Vývozci z Česka si vedou nad očekávání dobře. Zahraniční obchod skončil loni rekordním přebytkem přes osmdesát šest miliard korun. To je víc než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2006. Na růstu exportu nic nemění ani posilující koruna.

Jana ERBÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
Automobily, tramvaje, ale taky třeba pivo nebo dřevěné hračky. Konkurenceschopnost českých výrobků je rok od roku lepší. Vývoz narostl oproti loňsku o patnáct procent, a to přesto, že česká měna výrazně posiluje.

Eva ZAMRAZILOVÁ, ekonomka, Komerční banka
--------------------
Výrazně zlepšil strojírenský obchod, bilance se zde zlepšila, a to především proto, že strojírenští exportéři stále více využívají možnosti zajišťovat se proti kursovému riziku.

....potom bola reč o tom, kde Česko najviac vyváža a kde by mohlo, až prišiel záver reportérky s prognózou pre český export na tento rok:

Jana ERBÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
Vše bude ale záviset na dalším vývoji české koruny. V posledních měsících neustále posiluje. Euro se v úterý obchodovalo za méně než pětadvacet korun a šedesát halířů. Pokud by koruna letos ještě více posílila, museli by čeští exportéři zapomenout na rekordní čísla z minulého roku.

Zaujímavé – minulý rok export veselo rástol aj keď koruna výrazne posilňovala, tvrdí prvá tretina príspevku – vrátane moderátorského úvodu - vraj kvôli hedgovaniu (tipoval by som ale, že najmä vďaka rastu produktivity práce, ale to nie je teraz také dôležité). A na záver sa dozvieme, že ďalší rast českého exportu je ohrozený, lebo koruna ďalej posilňuje, a od jej kurzu „všetko závisí.“


Too late to apologize:

Pravda, 31.1.2008

Oprava
Údaje uverejnené v prílohe Bratislava j č, XIV/120 denníka Pravda zo dňa 26.5.2004 pod názvom „Klepáč sa rozpadáva, spor o mlyn sa naťahuje", podľa ktorých manželia Šréterovci dostali mlyn do prenájmu a sedem rokov doň nič neinvestovali, sú nepravdivé, nakoľko pozemky v okolí mlyna Klepáč bez budovy mlyna Klepáč boli od 1.1.1993 do 17.5.1999 v nájme občianskeho združenia Bratislavská únia turistických oddielov mládeže, ktoré podľa uzatvorenej nájomnej zmluvy nemalo povinnosť investovať do budovy mlyna.
Ďalej sú nepravdivé údaje, že Klepáč bol darovaný manželom Šréterovcom spolu s pol miliónom korún z pôžičky, ktorú si ponechali a nesplácajú ju, ďalej že sa manželia Šréterovci v darovacej zmluve zaviazali, že mlyn zrekonštruujú a že ho sľúbili zastrešiť do konca roka 2002, nakoľko Klepáč bol darovaný Občianskemu združeniu Klub Kon-Tiky, pôžička vo výške pol milióna korún Ing. Viliamom Sedlárom nebola poskytnutá ani manželom Šréterovcom ani Klubu Kon-Tiky a v darovacej zmluve neboli dohodnuté žiadne podmienky ani lehoty na zrekonštruovanie mlyna Klepáč.


TA3, Téma dňa, 25.4.2007

Petr ŠABATA, šéfredaktor denníka Pravda
--------------------
... Prax je taká, myslím si, že nielen v Pravde, ale aj v serióznych médiách je, že keď tie noviny urobia chybu, tak nemajú problém uverejniť opravu, alebo odpoveď hneď druhý deň.
Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu